Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sierpień 80: Solidarność kłamie, jeżeli chodzi o urlopy górnicze dla związkowców

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-03-2017 10:31
Sierpień 80: Solidarność kłamie, jeżeli chodzi o urlopy górnicze dla związkowców
fot. Archiwum

Sierpień 80 odpowiedział na stanowisko Górniczej Solidarności z 22 marca. - Urlopy górnicze przysługiwały dotąd tylko pracownikom dołu kopalń. Można na nie przejść po 21 latach pracy dołowej. Teraz także funkcyjni związkowcy górniczej Solidarności, którzy siedzieli za biurkami przy kawie otrzymają te uprawnienia - zaznacza Sierpień 80.

W związku z podpisaniem 23 marca br. przez prezydenta Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, Sierpień 80 wystosował stanowisko w tej sprawie.
Sierpień 80 zaznacza, że będzie się domagał upublicznienia listy nazwisk działaczy związkowych, którzy skorzystają z nowych uprawnień.

Sierpień 80 wskazuje, że w stanowisku opublikowanym 22 marca br. Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność odcina się od nowelizacji ustawy górniczej przyznającej jej związkowcom przywilej odchodzenia na urlopy górnicze poprzez zaliczanie im okresu pełnienia funkcji związkowych jako okresu pracy górniczej.

- Długo, bo blisko tydzień od uchwalenia ustawy przez parlament,  zajęło Solidarności wymyślenie tych kłamstw. Kłamstw, które są krzykiem rozpaczy po tym jak nowe prawo nadające niesprawiedliwe przywileje wąskiej garstce związkowych głównie bonzów „Solidarności” spotkało się z miażdżącą krytyką środowiska górniczego.

Urlopy górnicze przysługiwały dotąd tylko pracownikom dołu kopalń. Można na nie przejść po 21 latach pracy dołowej. Teraz także funkcyjni związkowcy górniczej „Solidarności”, którzy siedzieli za biurkami przy kawie otrzymają te uprawnienia. Czy nie są to niesprawiedliwe względem górników przywileje?

Zapis nowelizacji, o której mowa mówi bowiem: „Urlop górniczy (...) przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, (...) któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy, w tym staż pracy w okresie pełnienia z wyboru funkcji związkowej w organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (...) brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury – w wymiarze do 4 lat” - napisał Sierpień 80 w odpowiedzi na stanowisko Solidarności.

Sierpień 80 wskazuje, że minister energii Krzysztof Tchórzewski uzasadniając tę nowelizację powiedział: „Okazuje się, że jest pewna liczba górników, którzy pełnili w różnym okresie swojej działalności funkcje społeczne – niektórzy kilka lat, inni kilkanaście lat. Jest to kilkudziesięcioosobowa grupa działaczy społecznych, którzy nie nabywają prawda do urlopu według poprzednich przepisów. Nowelizacją ustawy rozszerzamy to, aby im też umożliwić uzyskanie prawa do urlopu górniczego” [cytat za depeszą PAP, „Senackie komisje bez poprawek zaakceptowały nowelizację ustawy górniczej”.

KOMENTARZE (20)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP