PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sierpień 80: premierze przyznaj renty wdowom po górnikach

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-05-2012 10:28

O przyznanie dożywotnich rent specjalnych 14 wdowom po górnikach, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w kopalniach zwróciła się do premiera Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.

Takie renty Donald Tusk w listopadzie 2009 roku przyznał już czterdziestu dwóm wdowom.
- Mając na uwadze dobro i troskę o rodziny górników poszkodowanych w wypadkach i katastrofach górniczych, a także konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych i równości obywateli wobec prawa, uważamy wniosek za uzasadniony, nie tylko w świetle obowiązujących przepisów prawa, ale i dotychczasowej praktyki Prezesa Rady Ministrów - uzasadnia Sierpień 80 w piśmie do szefa rządu.

Do 1998 roku włącznie dożywotnia renta rodzinna przysługiwała wszystkim wdowom po górnikach, którzy zginęli w kopalniach.

Jednak 1 stycznia 1999 roku weszła w życie reforma emerytalna, która uzależniła prawo do tych rent od spełnienia kilku kryteriów. To m.in. konieczność osiągnięcia w chwili śmierci męża wieku 50 lat lub fakt bycia niezdolną do pracy.

Inne z kryteriów dotyczy wychowywania dziecka, które nie osiągnęło 16 lat, jeżeli uczy się - 18 lub jest ono całkowicie niezdolne do pracy czy do samodzielnej egzystencji.

- Odebranie wdowom górniczym przez rząd Jerzego Buzka prawa do rent rodzinnych, w sposób rażący krzywdzi osoby, które straciły swoich bliskich w wypadkach na kopalniach, uderzając tym samym w godność bliskich tragicznie zmarłych pracowników i konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych - ocenia Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Ziętek przypomina, że w listopadzie 2009 roku premier Tusk przyznał renty specjalne czterdziestu dwóm wdowom. I chce, by w taki sam sposób postąpił z 14 wdowami wymienionymi we wniosku.

- Prezes Rady Ministrów kierując się wtedy bliżej nieokreślonymi kryteriami, z niewiadomych względów pominął przy udzielaniu tychże świadczeń część z kobiet, znajdujących się w analogicznej przecież sytuacji. Mając na uwadze fakt braku istnienia jakichkolwiek kryteriów przyznawania rent specjalnych, niezrozumiałym był fakt pominięcia wąskiego grona wdów w procesie przyznawania świadczenia. Kryteria przyznawania rent nie zostały określone i do dziś - napisano w dokumencie.

- Koszty przyznania tychże rent nie byłyby wysokie, stanowiłyby niewielkie tylko obciążenie dla budżetu Skarbu Państwa - mówi B. Ziętek. - Znacznie większe są koszty wykluczenia społecznego i pozbawienia zabezpieczenia, które od blisko dwunastu lat ponoszą poszkodowane wdowy i ich rodziny. Dotyczy to wprawdzie stosunkowo niewielkiej grupy osób, które czują się skrzywdzone i oszukane przez prawo, lecz w sytuacji w której przemysł górniczy jest wciąż znaczącą branżą gospodarki, a pracownicy kopalń każdego dnia narażeni są kolejne niebezpieczeństwa, nie można uznać ich za marginalne.

Sierpień 80 wystąpił w styczniu br. do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją zapisów ustawy emerytalnej z 1999 roku, która odebrała wdowom po tragicznie zmarłych górnikach zabezpieczenia socjalne. Związkowcy podkreślają, że prawo nie może działać wstecz.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP