Sierpień 80: kopalnia Silesia sprzedana po cenie węgla z jej zwałów

Sierpień 80: kopalnia Silesia sprzedana po cenie węgla z jej zwałów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nieprawidłowości m.in. przy sprzedaży czeskiemu inwestorowi majątku kopalni Silesia, zarzuca władzom Kompanii Węglowej związek Sierpień 80. Związek uważa, że kopalnię sprzedano razem ze zwałami za łączną cenę porównywalną z wartością zalegającego na zwałach węgla.

Według Kompanii, zarzuty Sierpnia są nieprawdziwe. Podczas wyceny kopalni dokonano bowiem przeglądu węgla, który w tym czasie znajdował się na zwałach i te zapasy ujęto w cenie sprzedaży, a dodatkowy węgiel, który po wycenie trafił na zwały, objęto osobną umową. Spółka nie podaje ceny sprzedaży kopalni, powołując się na tajemnicę handlową.

Umowę sprzedaży Silesii - części należącej do Kompani wcześniejszej kopalni Brzeszcze-Silesia - sfinalizowano pod koniec grudnia. Majątek zakładu kupiło Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, należące do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego i załogi kopalni.

O wysłaniu w związku z tą transakcją zawiadomień do ABW i prokuratury poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej lider Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. "Zachodzi podejrzenie, że kopalnia Silesia została sprzedana poniżej wyceny, która była przygotowana przez spółkę" - przekonywał.

Związek wskazuje, że razem z kopalnią sprzedano jej zwałowiska, na których zalegało 94 tys. ton o wartości ok. 40 mln zł, podczas gdy całą kopalnię sprzedano za "niemal równoważną" kwotę. "Oznaczałoby to, że inwestor, który kupił kopalnię nabył ją za przysłowiową złotówkę, ponieważ równocześnie nabył zwały o wartości 40 mln zł" - powiedział Ziętek.

Inna, według niego, sprawa związana ze sprzedażą Silesii dotyczy pracowników zakładu. "Zarząd Kompanii Węglowej twierdzi, że nie dał żadnych gwarancji inwestorowi w sprawie przekazania wraz z kopalnią całej zatrudnionej tam załogi" - mówił związkowiec, pokazując pisma górników proszących przed sprzedażą kopalni o przeniesienie do innych zakładów i odmowne odpowiedzi spółki.

W obu tych sprawach Sierpień 80 przekazał zawiadomienia do ABW i prokuratury. Uważa, że w sprawie zwałów Silesii władze Kompanii działały na szkodę spółki, natomiast w przypadku odmowy przeniesienia pracowników spowodowały zagrożenia życia i zdrowia swych pracowników w innych zakładach - brakuje w nich bowiem doświadczonej kadry, a mogli do nich trafić górnicy sprzedanej kopalni.

Przedstawiciele Kompanii wskazują, że zarzuty związku są "kompletnie nieprawdziwe". Jak powiedział PAP rzecznik spółki Zbigniew Madej, nadzorowana przez kilka ministerstw sprzedaż Silesii została oceniona jako "transakcja modelowa"; zapewnił, że uwzględniono przy tym każdą tonę węgla ze zwałów kopalni.

Odnosząc się do możliwości zmiany miejsca pracy przez pracowników Silesii, Madej wskazał, że pracownicy tego zakładu, chcący pracować w Kompanii, powinni zwolnić się u obecnego pracodawcy i złożyć podanie o pracę.

Inne zarzuty związku przeciw Kompanii dotyczą podpisania w ub. roku umowy na sprzedaż przez kopalnię Brzeszcze pozyskiwanego tam metanu prywatnemu odbiorcy w sytuacji, gdy opracowano kompletny projekt zamontowania tam gazowych generatorów energii, na których spółka mogłaby zarabiać "wielokrotnie więcej".

Kompania wskazuje jednak, że Brzeszcze sprzedają gaz temu odbiorcy od ponad 30 lat, nowa umowa jest dla spółki korzystna, a projekt generatorów, choć potencjalnie korzystnych po uruchomieniu, wiąże się nie tylko z kosztami ich budowy, ale też uwarunkowaniami przyszłego przesyłu i sprzedaży energii. Budowa generatorów nie jest wykluczona przy tym w przyszłości.

Pytany o czasową zbieżność fali zarzutów związku przeciw Kompanii z czwartkową informacją tej spółki o zamiarze skierowaniu do sądu oskarżenia przeciw związkowcom z Sierpnia 80 o zniesławienie, Ziętek zapewnił, że jest ona "całkowicie przypadkowa", a wszystkie te sprawy są "świeże
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sierpień 80: kopalnia Silesia sprzedana po cenie węgla z jej zwałów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!