Sierpień 80 grozi eskalacją protestów w górnictwie

Sierpień 80 grozi eskalacją protestów w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę upływa termin rozpoczęcia negocjacji z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW); jeżeli nie rozpoczną się rzeczowe rozmowy, podjęty zostanie tam protest - zapowiedzieli w środę związkowcy z Sierpnia 80.

Sierpień 80 oczekuje od JSW m.in. 10-proc. podwyżek płac od początku tego roku. Prezes spółki Jarosław Zagórowski uznał ten postulat za irracjonalny i niemożliwy do spełnienia, szczególnie w sytuacji, gdy dotknięta skutkami kryzysu na rynku stali i koksu firma realizuje plan oszczędnościowy.

"To postulat zupełnie oderwany od realiów. W obecnej sytuacji podwyżka o kilkanaście czy 10 proc. byłaby niczym innym, jak szykowaniem wniosku o upadłość firmy" - ocenił Zagórowski, krytykując zarówno nierealne jego zdaniem żądania, jak i sposób działania Sierpnia 80.

"Organizację, która realizuje cele polityczne, a nie dba o miejsca pracy, trudno nazwać związkiem zawodowym" - powiedział prezes, nawiązując do zamiarów niektórych działaczy związku (związanego z Polską Partią Pracy - PAP), którzy zamierzają startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zagórowski zapowiedział, że firma będzie zabiegać o przeznaczenie jak największej części ubiegłorocznego zysku (wstępnie - ok. 650 mln zł) na najważniejsze inwestycje w spółce. Plan kryzysowy w JSW zakłada, że firma nie podniesie w tym roku wynagrodzeń i wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników. Nie będzie jednak żadnych zwolnień.

Według rzeczniczki JSW Katarzyny Jabłońskiej-Bajer, choć spółka nie ucieka od rozmów, negocjacje ze związkowcami będą mogły rozpocząć się dopiero po ogłoszeniu przez związek sporu zbiorowego. Zdaniem lidera Sierpnia 80, Bogusława Ziętka, jego związek ogłosił spór zbiorowy z JSW w piątek, kiedy też przesłał jej swoje postulaty.

W środowej rozmowie z PAP Ziętek podkreślił, że mimo ogłoszenia sporu zbiorowego i wyznaczenia trzydniowego terminu rozpoczęcia negocjacji, do tego dnia spółka nie zaproponowała ich terminu. "W środę oczekujemy spotkania i propozycji rozpoczęcia negocjacji. W innym razie rozpoczniemy w JSW jakąś formę protestu" - powiedział.

Jabłońska-Bajer powiedziała jednak PAP, że dopiero kolejne pismo Sierpnia 80, odnoszące się do poniedziałkowej odpowiedzi spółki na żądania związkowców, będzie mogło zawierać ogłoszenie sporu zbiorowego. Dopiero na tej podstawie będzie mogła też zostać określona data rozpoczęcia negocjacji.

W poniedziałek Sierpień 80 ogłosił, że do czasu przedstawienia konkretnych propozycji płacowych będzie okupował siedzibę Kompanii Węglowej (KW). We wtorek rozpoczął okupację siedziby Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Ze wszystkimi węglowymi spółkami Sierpień 80 wszczął wcześniej spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac.

Zarządy spółek węglowych w rozmowach ze związkami powołują się na trudną sytuację w związku z kryzysem. KW zapowiedziała najpierw 5- proc. wzrost płac, gdy jednak okazało się, że w ub. roku firma zanotowała stratę zamiast zysku - podwyżki stanęły pod znakiem zapytania. Również KHW i JSW zamierzają utrzymać płace na ubiegłorocznym poziomie.

Sierpień 80 oczekuje od JSW m.in. 10-proc. podwyżek płac od początku tego roku, wyrównania w obrębie spółki deputatu węglowego do 8 ton (niektórzy górnicy mają 6 ton), a także wprowadzenia tych samych zasad realizacji deputatu i posiłków profilaktycznych dla pracowników dołączonej do spółki w ub. roku kopalni "Budryk", jak w innych jej kopalniach.

Dla pracowników KW Sierpień 80 chce podwyżek rzędu 14 proc., a dla górników KHW - 12 proc. W siedzibach KW i KHW protest okupacyjny prowadzi po ok. 20 przedstawicieli tego związku. Ich obecność - jak twierdzą - ma skłonić spółki do szybkich i rzeczowych rozmów.

Inne związki oczekują od spółek niższych podwyżek - kilkuprocentowych. Ich negocjacje płacowe miały odbywać się w drugiej połowie lutego, jednak Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce i Kadra poprosiły jednak w ostatnich dniach listownie KW, by rozmowy rozpoczęły się wcześniej.

Ziętek w środę zapowiedział natomiast, że jego związek nie zamierza czekać bezczynnie na rozpoczęcie negocjacji. Na 24 lutego przygotowuje demonstrację, a w razie braku w najbliższym czasie reakcji zarządów spółek na żądania związkowców, również inne działania - ze strajkiem włącznie.

Zobacz także: Markowski do środowiska górniczego: rozmawiajmy ze sobą, a nie z telewizją!

Sierpień 80 okupuje siedzibę KHW

KW SA: Sierpień 80 prowadzi masówki na kopalniach i okupuje siedzibę Kompanii

KW: nie będzie żadnych podwyżek?

Bogusław Ziętek o tym, dlaczego walka o podwyżki dla górników jest uzasadniona
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sierpień 80 grozi eskalacją protestów w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!