Sierpień 80 domaga się od KW zrównania deputatu

Sierpień 80 domaga się od KW zrównania deputatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek "Sierpień 80" domaga się od Kompanii Węglowej (KW) zrównania deputatu węglowego dla wszystkich pracowników do 8 ton. Zapowiada, że w najbliższych dniach wejdzie w tej sprawie w spór zbiorowy ze spółką.

Pracownicy Kompanii - wśród przywilejów górniczych - mają obecnie prawo do 6 lub 8 ton darmowego węgla rocznie, lub wypłaty za niego ekwiwalentu pieniężnego. Różnice w wielkości deputatu wynikają z obowiązujących w KW kilku układów zbiorowych pracy, przejętych z dawnych spółek węglowych, na bazie których w 2003 r. powstała ta firma.

Większość górniczych związków zawodowych ocenia, że sprawę deputatu należy uregulować wypracowaniem jednego układu zbiorowego w spółce. "Sierpień 80" sądzi jednak, że kwestia ta powinna zostać złatwiona już teraz. Przedstawiciele KW nie chcą odnosić się do sprawy, zanim związek nie zgłosi oficjalnie swych żądań.

- W spór z Kompanią wejdziemy na początku przyszłego tygodnia. Dzięki naszej inicjatywie deputat został na początku roku zrównany w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW). Z tym samym postulatem wystąpiliśmy też już do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), gdzie jednak wydaje się, że rzecz jest do załatwienia - ocenił szef "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek.

Jak powiedział PAP rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, spółka "nie będzie komentować zamierzeń związków". Wskazał, że obecnie żaden związek nie pozostaje z KW w sporze zbiorowym, od czasu podpisania 3 stycznia tego roku - również przez "Sierpień 80" - porozumienia zawieszającego m.in. wszystkie spory dotyczące spraw płacowych.

Zdaniem "Sierpnia 80", szczególnie bulwersujący dla wielu górników od lat pracujących pod ziemią jest fakt, że otrzymują niższe deputaty niż nowoprzyjmowani do centrów wydobywczych KW pracownicy administracyjni. Podobnie krzywdząca dla nich jest - zdaniem Ziętka - decyzja zarządu o rekompensatach za brak posiłków profilaktycznych.

- To będzie drugi punkt sporu. Zarząd Kompanii przyznał dodatkowo 6 zł rekompensaty za brak posiłków tylko jednej z grup zawodowych. My uznajemy, że powinien takimi samymi zasadami kierować się wobec wszystkich. 6 zł powinni dostać też Ci, którzy na węglu pracują i węgiel wydobywają, a więc pracownicy dołowi i przeróbki - ocenił Ziętek.

"Sierpień 80" zapowiedział też, że sprzeciwi się zgłaszanym przez spółki górnicze pomysłom zatrudniania górników także w weekendy, by zwiększyć wydobycie. - To, że mieliśmy w ub. roku braki węgla na rynku polskim i w eksporcie, to efekt błędów zarządów spółek. Nie można ratować sytuacji przenosząc odpowiedzialność na górników - wskazują związkowcy.

Ich zdaniem, najpoważniejsze błędy ubiegłych lat to zlikwidowanie części perspektywicznych kopalń, np. "Morcinka", "Niwki-Modrzejów" i "Dębieńska", a także zrezygnowanie z niektórych złóż. Uważają też, że wydobywanie przez śląskie kopalnie węgla także w weekendy negatywnie wpłynie na i tak już zły stan bezpieczeństwa pracy pod ziemią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!