Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sięgać po nowe złoża, dające się efektywnie eksploatować

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-12-2014 10:39
Sięgać po nowe złoża, dające się efektywnie eksploatować

Mamy w Polsce ponad 40 mld ton zasobów bilansowych węgla. Jest zatem szereg złóż, które można będzie eksploatować w sposób efektywny

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Geologia ma podstawowy wpływ na efektywność kopalni. Stąd warto sięgać po złoża, które można będzie efektywnie eksploatować.

Mamy w Polsce ponad 40 mld ton zasobów bilansowych. Jest zatem szereg złóż, które można będzie eksploatować w sposób efektywny.
W przypadku kopalni, którą zamierza wybudować Kopex - mamy do czynienia z pokładami zalegającymi od 250 do 650 metrów, a średnia miąższość wynosi 3,5 metra.

- To geologia jest podstawowym wyznacznikiem efektywności kopalni - zaznacza Józef Wolski, prezes zarządu Kopeksu. - W przypadku kopalni, którą chce zbudować Kopex, brak zagrożenia metanowego, brak zagrożenia tąpaniami oraz brak zagrożenia wybuchu pyłu węglowego. Tak więc to geologia decyduje o kształtowaniu się kosztów.

Przykładowo borykająca się z ogromnymi problemami Kompania Węglowa rocznie na usuwanie szkód górniczych przeznacza około 230 mln zł na usuwanie szkód górniczych.

Natomiast kopalnia Kopeksu ma prowadzić eksploatację pod terenami niezurbanizowanymi. To olbrzymi plus. Ponadto w kopalni Kopeksu mają być upadowe zamiast szybów. Chodzi o to, by wyeksploatować każdą tonę jak najniższym kosztem.

Kopex planuje wydobywać rocznie około 3 mln ton węgla netto przy załodze około tysiąca osób. To pozwoli osiągnąć wysoką wydajność na jednego pracownika.

Także w Lubelskim Zagłębiu Węglowym mamy do czynienia z korzystnymi warunkami górniczo-geologicznymi.

Jak już informował portal wnp.pl - kopalnia węgla kamiennego, którą zamierza wybudować na Lubelszczyźnie spółka PD Co, ma się nazywać Jan Karski. Koszt inwestycji to około ok. 2,5 mld zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest pod koniec 2016 roku.

Akt intencyjny o nazwaniu przyszłej kopalni imieniem Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, podpisali drugiego grudnia br. w Lublinie: prezes spółki PD Co Janusz Jakimowicz, bratanica Jana Karskiego Wiesława Kozielewska-Trzaska, a także członek zarządu Towarzystwa Jana Karskiego Jacek Woźniak.

Spółka PD Co to polska spółka-córka firmy Prairie Mining, notowanej na australijskiej giełdzie. PD Co została powołana do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Obecnie przygotowywane jest wstępne studium wykonalności, które zawierać będzie szczegółowe uwarunkowania, między innymi geologiczne, dla budowy kopalni. Studium ma być zakończone w połowie 2015 roku.

Na przełomie 2015 i 2016 roku PD Co planuje wystąpić o koncesję eksploatacyjną. Po jej uzyskaniu spółka rozpocznie budowę kopalni. Ma to nastąpić w końcu 2016 roku. Wydobycie węgla w nowej kopalni mogłoby ruszyć w 2021, bądź w 2022 roku.

Kopalnia da dwa tysiące nowych miejsc pracy i kilka razy tyle w otoczeniu. Jej uruchomienie rozpędzi też sektor usług.

PD Co kończy prace w zakresie rozpoznania złoża. Wstępne analizy węgla występującego w obrębie koncesji PD Co wskazują, że to surowiec wysokiej jakości, który będzie mógł być kierowany na rynki zagraniczne.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP