PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Siedem rejonów szczególnie zagrożonych w śląskich kopalniach

Autor: wnp.pl
19-07-2010 12:15
Siedem rejonów szczególnie zagrożonych w śląskich kopalniach

Obecnie w kopalniach węgla kamiennego jest siedem rejonów eksploatacji, w których kumulują się różne zagrożenia - informuje Wyższy Urząd Górniczy.

Jedną z metod prewencji wypadkowej jest wzmożenie nadzoru nad szczególnie zagrożonymi rejonami eksploatacji, w których następuje kumulacja zagrożeń (metanowe, pożarowe, tąpaniami i inne). Rejony te wyznaczają dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych (tzw. węglowych zlokalizowanych w Gliwicach, Katowicach, Rybniku) w nadzorowanych przez siebie kopalniach. Są one kontrolowane przez inspektorów co najmniej raz na dwa miesiące, a niektóre nawet co miesiąc. Obecnie wyznaczona siódemka znajduje się w kopalniach "Krupińki", "Zofiówka", "Budryk", Sośnica-Makoszowy", "Brzeszcze-Silesia", "Wujek", " Murcki - Staszic").
- Takie działania nie są nękaniem pracodawców górniczych. Wynikają one z oceny sytuacji. Skoro wypadków nie ubywa, to musimy sięgać po nadzwyczajne środki wymuszania przestrzegania przepisów i dyscypliny górniczej. Prawo zezwala nam na przeprowadzanie nie tylko kontroli limitowanych, ale także nadzwyczajnych. Zależy nam na zachęceniu przedsiębiorców górniczych do poszukiwania nowych sposobów zwalczania zagrożeń. Skoro jakaś metoda nie jest skuteczna to trzeba wypracować efektywniejsze rozwiązania. Zatrzymania pracy urządzeń nie spełniających wymogów lub ruchu zakładów górniczych na skutek przeprowadzanych kontroli są dotkliwym dla przedsiębiorców sposobem zapobiegania wypadkom przy pracy. Z dużym zainteresowaniem będziemy obserwowali na przykład wyprzedzające odmetanowanie górotworu czyli przed rozpoczęciem eksploatacji. To cenna inicjatywa profilaktyczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi Piotr Litwa, prezes WUG.

Rejony szczególnego nadzoru wyznaczano po raz pierwszy w lutym br. na polecenie prezesa WUG. Na systematycznych (raz na kwartał) naradach kierownictwa WUG z dyrektorami OUG-ów są one szczegółowo analizowane wraz z decyzjami pokontrolnymi wydawanymi przez inspektorów. W czwartek (15 lipca br.) przedstawiano nie tylko informacje o aktualnych rejonach szczególnie zagrożonych. Omawiano także sytuacje dotyczące wstrzymania ruchu urządzeń elektrycznych oraz trudności w opiniowaniu planów ruchu kopalni w kontekście art. 64 ust. 5 Ustawy Prawo geologiczno-górnicze z 4 lutego 1994 r. Prezentowano informacje o stanie technicznym obudów szybowych oraz zagrożeniu pożarowym.

Jak informuje WUG, do końca czerwca br. wydano 964 decyzje wstrzymujące roboty górnicze oraz ruch maszyn i urządzeń w kopalniach węgla kamiennego. 242 dotyczyło urządzeń elektrycznych, gdy inspektorzy stwierdzali uszkodzenia, wadliwą naprawę, brak odpowiednich badań itp. W ubiegłym roku roboty górnicze zatrzymano w sumie 296 razy, a pracę maszyn i urządzeń 1058 razy.

- Na stanowiskach dozoru kopalnianego pracuje około 10 tys. osób, a nadzór górniczy ma niewiele ponad 100 inspektorów. Dopóki pracownicy sami nie zaczną siebie kontrolować i nie będą podejmowali działań korygujących nieprawidłowości, dopóty w kopalniach nie zmniejszy się wypadkowość. Roboty mogą zatrzymywać nie tylko inspektorzy, ale również górnicy przodowi, gdy widzą niebezpieczne sytuacje - podkreśla prezes WUG.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP