PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Senator Adam Gawęda, szef zespołu audytorskiego w KW, kieruje wnioski do prokuratury i NIK

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
17-05-2016 11:31
Senator Adam Gawęda, szef zespołu audytorskiego w KW, kieruje wnioski do prokuratury i NIK

Po głębokiej analizie zgromadzonego materiału, w dniu dzisiejszym wnoszę do prokuratury o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w Kompanii Węglowej SA oraz w kopalniach i zakładach spółki (obecnie Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o.) w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami - oświadczył Adam Gawęda.

Fot. Adam Nurkiewicz, wikimedia

Senator Adam Gawęda, kierownik zespołu audytorów badającego działalność Kompanii Węglowej, kieruje do prokuratury wnioski o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w Kompanii Węglowej SA oraz w kopalniach i zakładach spółki (obecnie Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o.) w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami, które mogą wyczerpywać znamiona czynu zabronionego określonego w art. 296 § 1k.k. (przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu).

- Działając na podstawie mandatu posła i senatora  oraz  na podstawie art. 307 § 1 kpk, jako przewodniczący zespołu audytorów, który w miesiącach luty-kwiecień 2016 roku  przeprowadził audyt Kompanii Węglowej SA, po głębokiej analizie zgromadzonego materiału, w dniu dzisiejszym wnoszę do prokuratury o przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w Kompanii Węglowej SA oraz w  kopalniach i zakładach spółki (obecnie Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o.) w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami, które mogą wyczerpywać znamiona czynu zabronionego określonego w art. 296 § 1k.k. - zaznacza Adam Gawęda.
 Jego zdaniem uzasadniony niepokój budzą między innymi umowy, zawarte przez zarząd Kompanii Węglowej SA w latach 2011-2015, na świadczenie usług doradztwa, w tym procesów wsparcia, których szacunkowa wartość wyniosła 44,7 mln zł.

Adam Gawęda wskazuje, że istnieje uzasadnione podejrzenie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niekorzystnym rozporządzeniu majątkiem Kompanii Węglowej SA poprzez zlecanie opracowań, ekspertyz i usług doradczych o znacznej wartości, co w konsekwencji mogło skutkować narażeniem spółki na stratę.

Prokuratura powinna - zaznacza Adam Gawęda - także zbadać czy decyzje podejmowane przez kolejne zarządy lub członków zarządów KW SA w okresie 2011-2015 nie nosiły znamion przekroczenia uprawnień oraz czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez organy nadzorcze spółki w powyższym zakresie.

- Wnoszę także do prokuratury o zbadanie pod kątem legalności i gospodarności umów zawieranych w latach 2010-2015 przez Kompanię Węglową SA ze spółkami zależnymi, spełniającymi wymogi art. 136 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych z dnia 29 stycznia 2004 roku w zakresie usług oraz robót budowlanych w trybie odstąpienia od przetargu, konkursu ofert  oraz  zamówień z  wolnej ręki  kierowanych do jednego wykonawcy - zaznacza Adam Gawęda.

- Natomiast w zawiadomieniu skierowanym do Najwyższej Izby Kontroli wnoszę między innymi o sprawdzenie w zakresie prawidłowości sprawowania przez Radę Nadzorczą Kompanii Węglowej SA stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności zgodnie z treścią art. 382 § 1 k.s.h. oraz skontrolowanie obowiązującej „Polityki zabezpieczenia produkcji w zakresie świadczenia usług remontowych i niektórych robót budowlanych oraz świadczenia usług serwisowych maszyn i urządzeń użytkowanych w Kompanii Węglowej SA” w szczególności w zakresie organizacji procedur udzielania zamówień oraz nadzoru technicznego nad remontami, demontażu maszyn, urządzeń przez obce podmioty gospodarcze - podkreśla Adam Gawęda.

KOMENTARZE (39)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


47 879 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP