XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Senat przyjął ustawę górniczą

Senat przyjął ustawę górniczą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senat jednogłośnie zdecydował w piątek o przyjęciu bez poprawek ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2008-2015, która ma na celu restrukturyzację górnictwa i poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ustawa określa m.in. zasady restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw górniczych, zasady likwidacji kopalń, wypłacania ekwiwalentu, sprawowania nadzoru właścicielskiego i źródła finansowania tych zadań.

Zgodnie z jej założeniami, na giełdę mają docelowo trafić wszystkie trzy spółki węglowe - nie tylko Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy, ale także borykająca się z kłopotami Kompania Węglowa. Kontrolne pakiety akcji mają pozostać w rękach Skarbu Państwa. Wszystkie środki z nowych emisji akcji miałyby być przeznaczone na inwestycje w górnictwie, szacowane w ciągu kilkunastu lat na 17-20 mld zł.

Ustawa określa też mechanizmy restrukturyzacji finansowej kopalń, zasady ewentualnego dofinansowania z publicznych środków tzw. inwestycji początkowych w górnictwie, likwidacji kopalń, kompetencje gmin górniczych oraz zasady nadzoru właścicielskiego nad podmiotami z sektora węglowego. Reguluje też zasady m.in. rent wyrównawczych dla b. pracowników oraz uprawnienia do bezpłatnego węgla lub ekwiwalentu pieniężnego dla byłych górników.

Przepisy umożliwią dalsze finansowanie zobowiązań kopalń, które wynikają z poprzednich ustaw restrukturyzujących górnictwo.

W ustawie przyjęto również, iż do końca 2008 r. byli pracownicy zlikwidowanych lub upadłych firm górniczych otrzymają zaległe wynagrodzenia, zasądzone prawomocnymi wyrokami. Sprawa dotyczy kilkusetosobowej grupy byłych górników, którzy nie otrzymywali całości należnych świadczeń po tym, gdy podmioty, w których pracowali, przestały istnieć.

Ustawa zapewni też uprawnionym, byłym pracownikom zamkniętych kopalń, ekwiwalent pieniężny z tytułu bezpłatnego węgla. To również było wcześniej przedmiotem procesów sądowych.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2008 r., wcześniej jednak wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej. Będą obowiązywały do końca grudnia 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat przyjął ustawę górniczą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!