XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm zgodził się na ekwiwalent pieniężny za węgiel

Sejm zgodził się na ekwiwalent pieniężny za węgiel
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Emeryci, renciści oraz byli pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych, posiadający uprawnienia do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy, będą mogli ubiegać się o ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla - zdecydował w piątek Sejm, uchwalając ustawę w tej sprawie.

Chodzi o osoby, które uzyskały prawo do emerytury lub renty w okresie od 31 grudnia 2001 r. do 1 stycznia 2007 r. Z ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych wynika, że ekwiwalent nie przysługuje tym, którzy już go uzyskali na podstawie wyroków sądowych.

Wypłaty ekwiwalentu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostały zawieszone od 1 stycznia 2001 roku. Nastąpiło to z powodu nowelizacji ustawy z 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach górniczych.

Do Sejmu trafiły dwa projekty przywracające możliwość wypłat ekwiwalentu: jeden autorstwa Platformy Obywatelskiej, a drugi rządowy. Ostatecznie sejmowa komisja gospodarki jako bazowy przyjęła projekt rządowy.

Sprawozdawca komisji Rajmund Moric wyjaśniał podczas debaty w Sejmie, że wypłatą objęty będzie okres od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2015 r.

Do ekwiwalentu uprawnieni są emeryci i renciści, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty, byli pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych, posiadający uprawnienia do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r.

Ustawa precyzuje też definicję przedsiębiorstwa robót górniczych. Jest to przedsiębiorstwo wykonujące prace pod ziemią, związane z budową, utrzymaniem lub likwidacją zakładu górniczego.

Z ustawy wynika, że wysokość ekwiwalentu będzie przysługiwała za 3 tony węgla, a zaległość z roku 2002 będzie wypłacana w cenach roku 2006. Na następne lata minister będzie określał wielkość tego deputatu.

Ustawa zakłada, że ekwiwalent będzie wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z dotacji ustalonej w budżecie i pokrywanej przez Ministerstwo Gospodarki.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Teraz ustawą zajmie się Senat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm zgodził się na ekwiwalent pieniężny za węgiel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!