XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm za 40-proc. udziałem NFOŚiGW w opłacie eksploatacyjnej za złoża

Sejm za 40-proc. udziałem NFOŚiGW w opłacie eksploatacyjnej za złoża
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie nadal otrzymywał 40 proc., a samorządy 60 proc. opłat eksploatacyjnych za wydobywanie złóż - zdecydowali w czwartek posłowie, przyjmując poprawki Senatu do ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Takie same proporcje obowiązują obecnie przy podziale opłaty eksploatacyjnej, odprowadzanej za każdą tonę czy metr sześcienny wydobywanych złóż, należących do Skarbu Państwa. Sejm pod koniec kwietnia, uchwalając ustawę zdecydował, że wpływy z opłat eksploatacyjnych w 90 proc. będą trafiać do gmin, a w 10 proc. do Narodowego Funduszu. Miała być to rekompensata dla gmin za wyłączenie w ustawie możliwości dochodzenia przez gminy podatku od nieruchomości za wyrobiska górnicze. Jednak taki zapis nie znalazł się w uchwalonym przez Sejm tekście ustawy i senatorowie przywrócili dotychczasowe proporcje.

Sejm odrzucił poprawkę, by do katalogu podziemnych składowisk odpadów, które podlegają przepisom ustawy, dopisać składowiska odpadów promieniotwórczych. Według przeciwników takiego rozróżnienia, składowiska takie mieszczą się w istniejącej już kategorii - podziemnych składowisk odpadów niebezpiecznych.

Posłowie zmienili też termin wejścia ustawy w życie - ma ona obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Nowa ustawa zastąpi dotychczas obowiązujące Prawo geologiczne i górnicze. Reguluje zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych dyrektyw, regulujących warunki udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badania i produkcję węglowodorów. Udzielenie koncesji na taką działalność będzie poprzedzone przetargiem.

W katalogu kopalin, których właścicielem będzie Skarb Państwa, znalazły się węglowodory, węgiel kamienny i brunatny, rudy metali. Pozostałe kopaliny będą objęte własnością gruntową. Na poszukiwania np. wapieni, dolomitów, granitów, bazaltów, piasków i żwirów nie będą wymagane koncesje. Jedynym wymaganym dokumentem ma być decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm za 40-proc. udziałem NFOŚiGW w opłacie eksploatacyjnej za złoża

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!