Samorządy i mieszkańcy przeciwko planom powstania kopalni węgla brunatnego

Samorządy i mieszkańcy przeciwko planom powstania kopalni węgla brunatnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządowcy województwa łódzkiego zaapelowali we wtorek do ministra środowiska, by nie wydawał koncesji na rozpoznanie geologiczne złoża węgla brunatnego "Rogóźno" koło Zgierza.

Planom uruchomienia nowej odkrywki przez Kopalnię Węgla Brunatnego "Adamów" sprzeciwiają się także samorządy gmin powiatu zgierskiego i mieszkańcy. Ich zdaniem jej powstanie doprowadzi do zagrożenia środowiska naturalnego i strat dla rolnictwa. W proteście blokady dróg zapowiada Związek Zawodowy Rolników "Samoobrona".

Według władz kopalni, zasoby złoża węgla "Rogóźno" szacuje się na ponad 700 mln ton i jest to jedno z najlepszych pod względem eksploatacji złóż w Polsce.

Stanowisko samorządowców województwa do ministra środowiska przyjęto na wtorkowej sesji Sejmiku. Za jego przyjęciem zagłosowali wszyscy obecni na sali radni - w sumie 27. Tym samym poparli oni protest lokalnych samorządów.

Radni są przekonani, że ewentualne wybudowanie kopalni węgla brunatnego w gminie Zgierz doprowadzi do realnego zagrożenia środowiska naturalnego w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji łódzkiej. Także zniszczone zostaną tereny rolne, z których utrzymuje się znaczna część mieszkańców regionu.

Podczas sesji przypomniano, że na obszarach, na których miałaby powstać kopalnia występuje najlepsza ziemia - klasy I i II. "Tymczasem kopalnia to prawdziwa tablica Mendelejewa" - mówiono.

Radny Wojciech Szczęsny-Zarzycki (PSL-Piast) powiedział, że jeśli na tych terenach powstanie kopalnia, to "rolnicy będą mieli podobne warunki jak na Marsie". Z kolei członek zarządu województwa łódzkiego Elżbieta Hibner zwróciła uwagę, że jeśli nawet powstanie nowa odkrywka kopalni "Adamów" koło Zgierza, to podatki trafią i tak do Wielkopolski. Województwo łódzkie nie ma więc w tym żadnego interesu.

W apelu skierowanym do ministerstwa samorządowcy zwrócili uwagę, że "zdecydowany sprzeciw gminy Zgierz i wielu sąsiednich samorządów nie pozostawia złudzeń co do braku akceptacji społeczeństwa". Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka ministra środowiska Elżbieta Strucka nie wiadomo jeszcze jaka będzie decyzja ministra w sprawie koncesji na rozpoznawanie złoża i kiedy zostanie zakończone postępowanie w sprawie.

Wniosek Kopalni o udzielenie koncesji na rozpoznanie złoża węgla brunatnego "Rogóźno", położonego na terenie gmin: Zgierz, Ozorków i Piątek wpłynął do ministerstwa środowiska w ub. roku. Zgodnie z prawem wniosek wymagał zasięgnięcia opinii wójtów gmin na tym terenie, ale ci negatywnie go zaopiniowali. Skierowali też do ministerstwa stanowisko, w którym zdecydowanie sprzeciwiają się działaniom zmierzającym do budowy odkrywkowej kopalni węgla.

Przekonują, że jej powstanie spowodowałoby katastrofalne w skutkach straty dla rolnictwa i środowiska naturalnego. Oznaczałoby to - ich zdaniem - wysiedlenie około 3 tysięcy mieszkańców, siedemnastokilometrowy lej depresyjny, osuszenie gleby, zanieczyszczenie wody, zasolenie Bzury i Wisły, a także spadek wartości nieruchomości.

Samorządowcy podkreślają, że obok gospodarstw rolnych znajdują się tam tereny o charakterze wybitnie rekreacyjnym i korzystnych warunkach klimatycznych m.in. Grotniki, Sokolniki, Łagiewniki pełniące funkcję "zielonych płuc Łodzi".

Przypominają też, że w 2006 r. Gmina Zgierz rozpoczęła realizację koncepcji "Projekt Rogóźno", który zakłada wykorzystanie unikalnych w skali Europy zasobów naturalnych - wód mineralnych, solanek, wód termalnych i borowin dla utworzenia Uzdrowiska "Rogóźno" oraz obiektów z kompleksem rekreacyjno-sportowym.

Według władz KWB "Adamów" planowana odkrywka zajmuje 1600 ha. Jej zasoby wystarczą na 35 lat. Według specjalistów, "Rogóźno" jest najlepszym pod względem eksploatacji złożem w Polsce. Zdaniem prezesa KWB Dariusza Orlikowskiego nowe odkrywki to utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy, pokaźne kwoty z tytułu podatków i opłat dla samorządów, rozwój lokalnego rynku usług, a tylko samo "Rogóźno" to około 5 tysięcy nowych miejsc pracy.

Według szefa spółki, kopalnia zapewni mieszkańcom gminy Zgierz korzystne odszkodowania za wykup ziemi i innych nieruchomości, a rekultywacja terenów poodkrywkowych, ustalona wspólnie z gminą, pozwoli na spełnienie standardów ekologicznych oraz umożliwi stworzenie na przykład toru motocrossowego, stoku narciarskiego, czy zbiorników wodnych.

Ministerstwo Środowiska informuje na swojej stronie internetowej, iż ewentualne udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża nie jest równoznaczne z uzyskaniem koncesji na jego wydobywanie. "Taka inwestycja wymaga bowiem przeprowadzenia przez organ koncesyjny odrębnego postępowania administracyjnego, zakończonego udzieleniem nowej koncesji - na wydobywanie kopaliny ze złoża" - głosi oświadczenie MŚ.

Podkreślono także, że w postępowaniu dotyczącym udzielenia koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż, organ koncesyjny uzgadnia wniosek koncesyjny z organami współdziałającymi, a w przypadku braku zgody ze strony m.in. organów gmin, nie może z mocy prawa udzielić koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy i mieszkańcy przeciwko planom powstania kopalni węgla brunatnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!