XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządowcy zgłaszają uwagi do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego

Samorządowcy zgłaszają uwagi do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów ze złóż powinno wymagać uzgodnienia z organem wykonawczym gminy, właściwej ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej lub prowadzonej działalności górniczej - przekonują samorządowcy w swojej opinii do proponowanej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.

  • Samorządy skupione w Śląskim Związku Gmin i Powiatów są przeciwne ograniczaniu ich uprawnień w proponowanej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.
  • Przygotowany w resorcie środowiska projekt ma m.in. uprościć proces uzyskiwania koncesji na wydobywanie kopalin.
  • Samorządowcy chcą powiązać dopuszczenie do podziemnego wydobywania kopalin ze złóż od zgodności z  miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Opublikowane w piątek stanowisko w tej sprawie przyjęło podczas niedawnych obrad zgromadzenie ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, skupiającego 118 gmin woj. śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu.

W ocenie samorządowców działalność górnicza przynosi wiele korzyści - dostarczanie kopalin istotnych z punktu widzenia przemysłu i sektora bytowego, generowanie bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy czy przychody administracji publicznej, w tym samorządowej, z tytułu podatków.

"Towarzyszą jej jednak również poważne i często długotrwałe skutki negatywne - wypadki górnicze czy zakłócenie funkcjonowania środowiska naturalnego, w tym zmiana poziomu wód gruntowych, zapylenie powietrza, deformacje powierzchni wywołujące zniszczenia budynków i budowli oraz obniżenie wartości gruntów" - przypomnieli przedstawiciele gmin w stanowisku, tłumacząc swój sprzeciw wobec niektórych proponowanych regulacji.

Chodzi m.in. o proponowaną modyfikację formy - z uzgodnienia na opinię - zajęcia stanowiska przez wójta, burmistrza lub prezydenta w odniesieniu do przedłużenia obowiązującej koncesji na wydobywanie węgla kamiennego czy brunatnego. Inna sporna kwestia dotyczy zmian w Ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - w zakresie związanym z umożliwianiem działalności górniczej na określonym terenie, wobec którego samorząd może mieć inne zamiary, zawarte w planach: miejscowym oraz zagospodarowania przestrzennego.

Śląski Związek Gmin i Powiatów, reprezentujący m.in. samorządy gmin górniczych, wielokrotnie - jak przypominają jego przedstawiciele - podnosił "realne dla nich zagrożenia" zawarte w obecnych regulacjach prawnych. "Dostrzegał też to, czego akty te nie zawierają, np. szczególnie ważny problem wznawiania działalności górniczej oraz paraliż prawny samorządów lokalnych, domagających się wpływania na problematykę górniczą na swoim terenie za pomocą postanowień w dokumentach planistycznych" - napisali samorządowcy, którzy wypracowali własne propozycje zmian w Prawie geologicznym i górniczym, rozporządzeniu ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Kontekstem samorządowych propozycji są m.in. - ostatnio dość częste - zjawiska wznawiania działalności górniczej na terenach zaniechanej poprzednio eksploatacji górniczej. Chodzi także o możliwości prawne samorządów w zakresie formułowania warunków prowadzenia działalności górniczej z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań.

"Konieczne jest zapewnienie w ustawodawstwie większego powiązania kierunków i warunków gospodarczego wykorzystania złóż kopalin z polityką przestrzenną gmin, m.in. z uwzględnieniem warunków wynikających z miejscowych dokumentów planistycznych. W szczególności uważamy, że gmina sporządzając plan miejscowy bądź studium winna mieć możliwość wskazania tych obszarów na podległym sobie terenie, dla których możliwe jest prowadzenie działalności wydobywczej pod określonymi warunkami, wynikającymi z wyżej wymienionych dokumentów planistycznych, jak i takich obszarów, dla których ze względów gospodarczych, środowiskowych czy urbanistycznych (...) gmina nie widzi możliwości prowadzenia działalności górniczej" - czytamy w stanowisku Związku.

Samorządowcy postulują wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi podziemne wydobywanie kopalin ze złóż, a także poszukiwanie i odzyskiwanie złóż prowadzone metodą podziemną, byłoby dozwolone jedynie wówczas, jeżeli "zamierzona lub prowadzona działalność jest zgodna z wymogami dla eksploatacji, poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin i wód podziemnych, określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego".

"W konsekwencji poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów ze złóż winno wymagać uzgodnienia z organem wykonawczym gminy, właściwej ze względu na miejsce wykonywania zamierzonej lub prowadzonej działalności górniczej, przy czym kryterium uzgodnienia powinna być zgodność zamierzonej działalności z przeznaczeniem nieruchomości określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub kierunkiem zagospodarowania, określonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" - wskazują samorządowcy.

Za istotne uważają również, by plan ruchu zakładu górniczego był zatwierdzany przez właściwy organ nadzoru górniczego, po uzyskaniu opinii organu wykonawczego właściwej gminy. "Ze względu na wysoce chaotyczny, niezaplanowany, a niejednokrotnie wręcz skandaliczny przebieg dotychczasowych likwidacji zakładów górniczych, konieczne jest wreszcie wprowadzenie jednoznacznie sformułowanego przepisu wymagającego uzgodnienia z organem wykonawczym właściwej gminy planu ruchu likwidowanego zakładu górniczego. Zapobiegałoby to nieodpowiedzialnemu obciążaniu społeczności lokalnych długotrwale oddziaływującymi skutkami źle przygotowanej i przeprowadzonej likwidacji zakładu górniczego" - napisali członkowie samorządowego związku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządowcy zgłaszają uwagi do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!