Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Samorządowcy apelują do rządu o przyspieszenie prac ws. budowy nowej odkrywki węgla brunatnego

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-01-2018 09:59
Samorządowcy apelują do rządu o przyspieszenie prac ws. budowy nowej odkrywki węgla brunatnego

Powstanie nowej odkrywki blokuje m.in. kryzys decyzyjny między ministrem energii a ministrem środowiska

ptwp

Radni powiatu konińskiego 25 stycznia br.  wystosowali do rządu i parlamentu apel o niezwłoczne podjęcie wszelkich działań zmierzających do uruchomienia wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo.

 • Pierwszą barierą dla powstania odkrywki Ościsłowo był brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze na rzecz budowy tej odkrywki.
 • Kolejnym problemem, który nadal blokuje powstanie nowej odkrywki, jest kryzys decyzyjny między Ministrem Energii a Ministrem Środowiska dotyczący decyzji środowiskowej.
 • Powiat koniński i cały region potrzebuje około 15 lat na przeprowadzenie transformacji gospodarczej. Przemysł węglowy w dłuższej perspektywie nie będzie siłą napędową zmian i rozwoju.
- Rada Powiatu Konińskiego zwraca się do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP oraz Parlamentarzystów RP z apelem o podjęcie niezbędnych działań i decyzji politycznych związanych z uruchomieniem przedsięwzięcia pn. „Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo przez PAK KWB Konin S.A.” lub opracowania i przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla całego obszaru Wielkopolski wschodniej - czytamy w apelu samorządowców. 

- Wyrażamy głębokie zaniepokojenie o stabilność gospodarczo-społeczną powiatu konińskiego w najbliższej przyszłości. Od przeszło dwóch lat wstrzymywane są rządowe decyzje odnośnie zezwolenia na uruchomienie wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo przez PAK Kopalnię Węgla Brunatnego Konin S.A. To zaniechanie stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość konińskiej energetyki, a co za tym idzie, utrzymanie produkcji energii elektrycznej w skali kraju. Bezpośrednio zagraża regionowi lawinowym wzrostem bezrobocia i kryzysem społeczno-gospodarczym - dodano. 

W stanowisku przypomniano, że pierwszą barierą dla powstania odkrywki Ościsłowo był brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze na rzecz budowy tej odkrywki.

Wnioski w tej sprawie złożyli władze gmin, na obszarze których odkrywka ma powstać, co zostało poparte przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Z apelem do Rządu RP odnośnie odrolnienia ziem wystąpiła również Rada Miasta Konina wraz z Prezydentem Konina.

Po przeszło rocznym oczekiwaniu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję zezwalającą na przeznaczenie niezbędnych ziem na cele nierolnicze.

Kolejnym problemem, który nadal blokuje powstanie nowej odkrywki, jest kryzys decyzyjny między Ministrem Energii a Ministrem Środowiska dotyczący decyzji środowiskowej.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP