Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sąd przyznał rację JSW w sporze z liderem strajku

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-06-2013 13:51

Po pięciu latach procesów w sądach prawie wszystkich instancji Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał rację JSW w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego Wiesława Wójtowicza.

Jak wskazuje JSW, chodzi o nieformalnego lidera strajku w kopalni Budryk, który został przeprowadzony na przełomie 2007-2008 roku.
Jak podała JSW - Sąd Okręgowy w ustnym uzasadnieniu potwierdził za Sądem Najwyższym, że Wiesław Wójtowicz dopuścił się czynów, w świetle których przywrócenie go do pracy byłoby gorszące dla załogi.

Zasądził na rzecz JSW kwotę: 47.396,73 zł tytułem zwrotu wynagrodzenia przyznanego mu wcześniej przez sąd za czas pozostawania bez pracy oraz kosztów postępowania sądowego. Wyrok jest prawomocny. Wójtowicz może złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

W lutym 2008 roku JSW rozwiązała z Wiesławem Wójtowiczem umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkich naruszeń podstawowych obowiązków pracowniczych, do jakich doszło w czasie strajku trwającego od grudnia 2007 roku do 31 stycznia 2008 roku oraz krótko po jego zakończeniu.

Pierwotnie sądy: rejonowy (wrzesień 2008) i okręgowy (lipiec 2009) przywróciły związkowca do pracy.

Równocześnie JSW została zobowiązania do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy oraz do zapłaty kosztów sądowych.

JSW złożyła skargę kasacyjną, na skutek której Sąd Najwyższy wyrokiem z 10 sierpnia 2010 roku uchylił wyrok przywracający pracownika do pracy.

Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do Sądu Rejonowego w Mikołowie, który 16 maja 2012 roku oddalił pozew Wiesława Wójtowicza o przywrócenie do pracy i zasądził na rzecz JSW koszty postępowania.

Sąd Rejonowy potwierdził zarzuty postawione pracownikowi, a będące przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia z pracy.

Sąd podkreślił, że pracownik dopuścił się naruszenia podstawowych obowiązków „w stopniu wyjątkowo rażącym i drastycznym.”

Tym razem odwołał się związkowiec i złożył apelację, jednak Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z dnia 4 czerwca 2013 roku oddalił apelację i zażalenie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP