PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Są decyzje w sprawie pokładu 207 w ZG Janina

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-10-2015 12:07
Są decyzje w sprawie pokładu 207 w ZG Janina
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Energia wstrząsu po weryfikacji przez stacje GIG jest większa od ustaleń kopalnianych. Dyrektor OUG w Katowicach decyzją wstrzymał ruch ściany 729.

Przypomnijmy: 20 października br. o godz. 22.20 w Zakładzie Górniczym Janina, należącym do Tauron Wydobycie SA, wystąpił wstrząs o energii ok. 3,6 w skali Richtera.
Jego epicentrum - wskazuje Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG - zlokalizowano 40 metrów za frontem ściany 729 w pokładzie 207 na poziomie 500 m.

Wydobycie zatrzymano, załoga została wycofana, żaden z górników nie odniósł obrażeń. W wyrobiskach dołowych nie ma żadnych skutków. W kopalni przyjęto w nocy 76 zgłoszeń o odczuciu wstrząsu przez mieszkańców Libiąża.

Dyrektor OUG w Katowicach decyzją z 21 października br. wstrzymał ruch ściany 729, jednocześnie określając warunki jej ponownego uruchomienia.

Będzie to możliwe dopiero po: opracowaniu prognozy drgań gruntu, uwzględniającej energię wstrząsów górniczych (aktywność sejsmiczną górotworu); wykonaniu inwentaryzacji obiektów budowlanych, uwzgledniającej ocenę odporności tych obiektów na wpływy statyczne i dynamiczne, wynikające z prognozowanych deformacji terenu oraz drgań gruntu; uzyskaniu opinii Komisji ds. spraw Ochrony Powierzchni, w zakresie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 207, w aspekcie ochrony powierzchni, uwzględniającej zakres i sposób profilaktyki budowlanej związanej ze wstrząsami górniczymi.


Jak zaznacza Jolanta Talarczyk, w związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną towarzyszącą eksploatacji ZG Janina prezes WUG zlecił wykonanie ekspertyzy wyspecjalizowanej jednostce naukowo-badawczej w zakresie ustalenia przyczyn wstrząsów i określenia działań profilaktycznych.

Ekspertyza jest prowadzona niezależnie od działań podejmowanych przez kierownictwo kopalni. Wykonuje ją Główny Instytut Górnictwa.

- Biorąc pod uwagę energię ostatnich wstrząsów związanych z eksploatacją Zakładu Górniczego Janina oraz maksymalne przyspieszenia drgań gruntu na powierzchni, znacznie przewyższające prognozowane wartości, konieczna jest ekspertyza uwzgledniająca aktualną aktywność sejsmiczną górotworu i adekwatna do niej profilaktyka tapaniowa - zaznacza Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Dalsza eksploatacja pokładu 207 nie jest możliwa bez wykonania inwentaryzacji obiektów budowlanych znajdujących się w zasięgu oddziaływania drgań gruntu generowanych działalnością górniczą. Prawdopodobnie niezbędne będzie również zweryfikowanie dotychczasowej profilaktyki budowlanej w aspekcie oddziaływania wstrząsów górniczych na obiekty. Dalsze wydobycie z tego pokładu będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez przedsiębiorcę pozytywnej opinii Komisji ds. spraw Ochrony Powierzchni, działającej przy WUG, która oceni planowane kompleksowe warunki eksploatacji. Kompleksowe czyli uwzględniające ochronę obiektów na powierzchni oraz środki profilaktyki tąpaniowej - podkreśla Mirosław Koziura.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP