PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Kozłowski, Solidarność JSW: potrafią oszczędzać tylko na pracownikach

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-08-2012 14:03
S. Kozłowski, Solidarność JSW: potrafią oszczędzać tylko na pracownikach

Brak odpowiedniego frontu wydobywczego powoduje pośpiech, co z kolei skutkuje pogarszaniem się warunków bezpieczeństwa pracy - mówi Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Żeby utrzymać dobre statystyki wywiera się olbrzymią presję na pracowników, by nie zgłaszali wszystkich zdarzeń związanych z wypadkami przy pracy - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

Jak ocenia Pan pikietę, która odbyła się w środę 22 sierpnia pod siedzibą zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej?
- Pikietę oceniam dobrze. Według nas uczestniczyło w niej ok. 2 tys. pracowników. W czasie pikiety wykazywaliśmy w naszych wystąpieniach błędne działania zarządu spółki.

Te błędy dotyczą przede wszystkim dołu kopalń, czyli fundamentu grupy kapitałowej. W tym zakresie zarząd podejmował i nadal podejmuje błędne decyzje.

Twierdzenie, że premie motywacyjne, czy premie za poprawę bezpieczeństwa pracy wpłynęły na wzrost wydobycia węgla jest całkowicie nieprawdziwe.

Wzrost produkcji w JSW nastąpił wcześniej, kiedy żadne premie motywacyjne nie funkcjonowały. A w czasie funkcjonowania tych premii produkcja zaczyna spadać, bo na tę produkcję wpływ ma front robót oraz warunki górniczo-geologiczne.

Co jest szczególnie niepokojące?

- Wysoce niepokojąca jest w dalszym ciągu polityka zarządu w zakresie prowadzenia robót korytarzowych, które stanowią o przyszłości kopalń.

Polityka zatrudnieniowa w oddziałach przygotowawczych i oparcie tych robót na firmach zewnętrznych nie przynosi nie tylko planowanych, ale wręcz koniecznych efektów.

Ponosimy ponadto ogromne koszty związane z utrzymaniem składowisk węgla. To potężne koszty, o których nikt nie mówi.

Zapasy węgla na zwałach, które trzeba utrzymać, stanowią wymierne koszty. Natomiast powiększanie zapasów powoduje gwałtowny ich przyrost.

Nie ma w kopalniach JSW - mimo wprowadzenia premii BHP - poprawy warunków bezpieczeństwa pracy. Te warunki pracy pogarszają się ze względu na politykę prowadzoną na kopalniach.

Jaka to polityka?

- Brak odpowiedniego frontu wydobywczego powoduje pośpiech, co z kolei skutkuje pogarszaniem się warunków bezpieczeństwa pracy. Statystyki są statystykami, natomiast rzeczywistość pokazuje co innego. Żeby utrzymać dobre statystyki wywiera się olbrzymią presję na pracowników, by nie zgłaszali wszystkich zdarzeń związanych z wypadkami przy pracy.

Zastosowano tu metody, które ja pamiętam z lat 80-tych, z czasów komuny. Premii motywacyjnych nie wymyślił przecież pan prezes Jarosław Zagórowski. W latach 80-tych te premie funkcjonowały, tylko nazywały się inaczej.

Te premie motywacyjne również w pewnej cześci mają wpływ na pogorszenie się warunków bezpieczeństwa pracy. One bowiem zostały zastosowane w starym stylu - „bij-zabij”, byleś tylko osiągnął cel.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP