PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Kozłowski, Solidarność JSW: obecnie nie bardzo wiadomo, kto w imieniu Skarbu Państwa zarządza górnictwem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-01-2011 10:49
S. Kozłowski, Solidarność JSW: obecnie nie bardzo wiadomo, kto w imieniu Skarbu Państwa zarządza górnictwem

Sytuacja w JSW przypomina trochę harmonogram PKP - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Jak ocenia Pan sytuację w JSW przed planowaną prywatyzacją poprzez giełdę?
- Niepokoi nas fakt, że obecnie nie bardzo wiadomo, kto w imieniu Skarbu Państwa zarządza górnictwem. Oficjalnie, zgodnie z ustawowymi zapisami, to minister gospodarki. Ale instrukcję co do przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej przysyła minister skarbu.

Na spotkaniu ze związkami zawodowymi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski przedstawił oficjalne pismo ministra skarbu dotyczące przyszłej prywatyzacji naszej spółki z dołączonym harmonogramem.

Co na to związki?

- Strona związkowa, kierując się obowiązującym prawem, wystosowała 19 listopada 2010 roku - w tej tak ważnej sprawie, jaką jest prywatyzacja JSW - pismo z istotnymi pytaniami do wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. I do dziś nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi!

Te nasze pytania dotyczą fundamentalnych kwestii. Między innymi chodzi nam o to, czy przy prywatyzacji JSW poprzez giełdę Skarb Państwa zachowa większościowy pakiet akcji spółki.

Chcemy się też dowiedzieć, czy prywatyzacja będzie przeprowadzona zgodnie z zapisami strategii dla górnictwa i jak będzie wyglądało zabezpieczenie interesów pracowniczych. Mam tu na myśli kwestie dotyczące układu zbiorowego pracy i pakietu gwarancji pracowniczych.

Niestety, ale nie możemy też uzyskać odpowiedzi na te pytania od zarządu JSW. Pozostaje więc pytanie, czy tak powinien wyglądać dialog, na który powołuje się pracodawca.

Mamy poważne obawy, że sytuacja w JSW przypomina trochę harmonogram PKP. Skończył się już rok 2010, a zarząd JSW nie przedstawił dotąd stronie społecznej założeń Planu Techniczno-Ekonomicznego na 2011 rok! Przecież jeśli chodzi o sprawy pracownicze zawarte w PTE, to przedstawienie ich jest obowiązkiem zarządu spółki.

Niestety od dłuższego czasu odnosimy wrażenie, że zapisy prawa dotyczą tylko pracowników. Natomiast pracodawca kieruje się swoimi własnymi regułami. I nie ma instytucji, która wyegzekwowałaby od pracodawcy obowiązku przestrzegania obowiązującego prawa.

Jak przedstawia się kwestia dotycząca układu zbiorowego pracy?

- Rozmowy dotyczące układu zbiorowego pracy są moim zdaniem pozorowane. Cały czas tkwimy w tym samym miejscu. Zarząd działa na zwłokę! Gdy jesteśmy już blisko porozumienia, to zarząd wskazuje, że musi przeprowadzić dodatkowe ekspertyzy i podjąć kolejne konsultacje.

Kiedy strona społeczna upomni się zdecydowanie o prawa pracownicze, to rozpoczyna się krzyk naszych adwersarzy, że jesteśmy nieodpowiedzialni. Niestety w tym podejściu wspierają też pracodawców ponoć niezależne i obiektywne media. W związku z tym chcemy się publicznie zwrócić do osób zarządzających górnictwem o rozpoczęcie rzeczywistego, opartego na faktach dialogu, który ma służyć pracownikom i przedsiębiorstwu, w którym są zatrudnieni.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP