PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Brodziński, MŚ: podjęcie sprawy ochrony złóż kopalin koniecznością

Autor: WNP.PL (ICH)
03-11-2015 15:21
S. Brodziński, MŚ: podjęcie sprawy ochrony złóż kopalin koniecznością

Nie możemy przejść ze stanu "nic", a tak obecnie oceniamy stan zabezpieczenia ochrony złóż, do sytuacji pełnego zabezpieczenia szerokiej palety złóż, bo to jest po prostu nie do zrealizowania - ocenia Sławomir Brodziński.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, zaprezentował Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin. - W kontekście braku polityki surowcowej, który występuje od 1989 roku, podjęcie problematyki ochrony złóż kopalin strategicznych było absolutnie konieczne - wskazuje Sławomir Brodziński.

Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, tak jak zapowiadał przygotował, a dzisiaj przedstawił Białą Księgę Ochrony Złóż Kopalin.
- Jest to dokument całkowicie otwarty, który niczego nie przesądza. Ma służyć publicznej konsultacji spraw kontrowersyjnych, w których wiadomo, że będą się ścierały interesy różnych stron. Kwestią nie podlegającą dyskusji jest, że to w gestii nowych władz jest, czy tematyka ta zostanie podjęta. Natomiast jestem głęboko przekonany, że w kontekście braku polityki surowcowej, który występuje od 1989 roku, podjęcie problematyki ochrony złóż kopalin strategicznych było absolutnie konieczne - stwierdził wiceminister Brodziński.

Sławomir Brodziński podkreśla, że zrównoważona ochrona środowiska to także ochrona złóż naturalnych. Wskazuje, że około 40 proc. lądowego terytorium Polski objęte jest różnymi formami ochrony środowiska, a tylko 0,32 proc. terytorium objęte jest działalnością górniczą oraz instalacjami nadziemnymi podziemnych kopalni. Liczba udokumentowanych, nieeksploatowanych i będących własnością państwa (własność górnicza) złóż kopalin w Polsce sięga 14 tysięcy.

Wytypowane przez Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) złoża mogące podlegać ewentualnej ochronie przypisano do trzech kategorii ochrony - najwyższej, wysokiej i zwykłej. Dla złóż zaliczonych do kategorii najwyższej - 95 spośród 249 złóż poddanych ocenie - zaproponowano priorytet surowcowego wykorzystania terenu, na którym te złoża występują. Z białej księgi ochrony złóż wynika, że każdy inny sposób wykorzystania terenu powinien w tych 95 przypadkach uwzględniać możliwość przyszłego zagospodarowania danego złoża.

- Mam podejście praktyka administracji. Mówimy o 14 tysiącach złóż, które są w bilansie kopalin i jeżeli 249 z nich zostało wytypowanych przez PIG, to sprawą dla mnie oczywistą i jedynie politycznie realizowalną jest, aby tę liczbę złóż ograniczyć do kategorii złóż strategicznych. Nie możemy przejść ze stanu "nic", a tak obecnie oceniamy stan zabezpieczenia ochrony złóż, do sytuacji pełnego zabezpieczenia szerokiej palety złóż, bo to jest po prostu nie do zrealizowania - ocenia Sławomir Brodziński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP