PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd uprościł akcyzę na węgiel

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
31-07-2013 05:56
Rząd uprościł akcyzę na węgiel
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Nowe regulacje prawne dotyczące akcyzy od wyrobów węglowych upraszczają obrót. Przede wszystkim ustawodawca znosi obowiązek dołączania dokumentu dostawy do przemieszczanych wyrobów węglowych, jako warunku zwolnienia z akcyzy i wprowadza instytucję podmiotu finalnego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych, w tym objętych zwolnieniem od akcyzy.

Uchwalona nowela ustawy wprowadza zasadniczo zmianę filozofii w obrocie wyrobami węglowymi. Przepisy ustawy z dnia 12 lipca 2013 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym znacząco uproszczą obrót wyrobami węglowymi w związku odejściem od opodatkowania każdego etapu obrotu wyrobami węglowymi i opodatkowanie jedynie etapu ostatniego, kiedy wyroby węglowe trafiają do podmiotu, który dokonuje ich zużycia. Tym samym, ustawodawca odstąpił od obowiązku dokumentowania obrotu poprzez wystawienie dokumentu dostawy na wcześniejszych fazach obrotu, czyli przemieszczenia pomiędzy podmiotami pośredniczącymi.

W związku z zastąpieniem warunku dołączania dokumentu dostawy wyrobów do przemieszczanych wyrobów węglowych na rzecz dokumentowania sprzedaży tych wyrobów, ustawodawca wprowadził możliwość dokumentowania sprzedaży fakturą, która zawiera niezbędne dane. W myśl uchwalonych przepisów sprzedawca wystawia fakturę z kodem CN, ilością i przeznaczeniem wyrobów węglowych uprawniającym do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, natomiast nabywca finalny, złożonym na fakturze podpisem, potwierdza uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia z akcyzy zakupionego węgla. Ponieważ faktura ze względu na wymagane dane stanowi dokument równoważny dokumentowi dostawy należy uznać, iż tylko w sytuacji, gdy faktura nie spełnia wymogów określonych w ustawie o podatku akcyzowym, sprzedawca wyrobów węglowych będzie obowiązany do wystawienia dokumentu dostawy wyrobów węglowych.

Znowelizowane przepisy wprowadzają instytucję podmiotu finalnego, który kupuje wyroby węglowe do celów opałowych, w tym objętych zwolnieniem od akcyzy. W nowych przepisach ustawodawca zachował, ze względów porządkowych, status pośredniczącego podmiotu węglowego. Ma to ułatwić podmiotom funkcjonującym w branży węglowej ustalenie, czy podmioty te dokonują transakcji podlegającej opodatkowaniu akcyzą, czy też jest to transakcja nieopodatkowana.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP