Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd przyjął projekt ustawy o rewitalizacji terenów zdegradowanych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-06-2015 19:41
Rząd przyjął projekt ustawy o rewitalizacji terenów zdegradowanych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rada Ministrów 30 czerwca br. przyjęła projekt ustawy o rewitalizacji, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju. Dokument zawiera propozycje rozwiązań, które będą służyć "ożywieniu" obszarów zdegradowanych oraz przywróceniu im użyteczności, tj. np. odtworzeniu lub zmianie ich funkcji.

Na terenie wielu dużych i małych miast, a także w gminach wiejskich, znajdują się obszary zdegradowane, charakteryzujące się wieloma problemami społecznymi, zniszczoną, zaniedbaną infrastrukturą mieszkaniową, gorszą jakością przestrzeni publicznej, zapaścią gospodarczą, itd. Są to najczęściej tereny śródmiejskie, na których obserwuje się występowanie skumulowanych negatywnych zjawisk, takich jak np. bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, problemy edukacyjne, brak uczestnictwa w życiu publicznym i kulturze, zniszczenie środowiska naturalnego, niski poziom obsługi komunikacyjnej czy brak terenów publicznych.
Kompleksowość jest najważniejsza

- Projekt ustawy o rewitalizacji zawiera propozycje kompleksowych rozwiązań, które będą służyć "ożywieniu" obszarów zdegradowanych oraz przywróceniu im użyteczności, tj. np. odtworzeniu lub zmianie ich funkcji - informuje Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Projekt ustawy wskazuje, że rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Jego istotę stanowią zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy na podstawie gminnego programu rewitalizacji. Efektem będzie znacząca poprawa jakości życia osób zamieszkujących te tereny.

CIR zapewnia, że integralną częścią tych przedsięwzięć będzie włączenie społeczności lokalnej (partycypacja) i to na wszystkich etapach rewitalizacji w proces odnowy - począwszy od planowania, przez realizację aż po ocenę działań. Istotnym elementem procesu jest prowadzenie szerokich i różnorodnych konsultacji społecznych (ankiety, wywiady, debaty, warsztaty) obejmujących wszystkich interesariuszy. Wyniki konsultacji muszą być także upublicznione.

Interesariuszem, zgodnie z przepisami ustawy, będzie każdy podmiot zainteresowany przebiegiem rewitalizacji, a przede wszystkim: mieszkańcy i władze gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy. Rewitalizacja, zgodnie z ideą przewodnią projektowanej ustawy, nie jest bowiem jedynie remontem, modernizacją, odbudową czy rekultywacją. To kompleksowe, wielowymiarowe działania, które w sposób trwały zmienią dany obszar, przywracając mu społeczną użyteczność i jakość.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP