XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd nie powinien się angażować w spór: Kompania - górnicy

Rząd nie powinien się angażować w spór: Kompania - górnicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd nie jest stroną toczącego się sporu płacowego w Kompanii Węglowej i nie powinien angażować się w jego rozwiązanie - ocenił w czwartek odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski

O zaangażowanie przedstawicieli rządu w rozwiązanie konfliktu apelował w środę szef górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz, tłumacząc, że ewentualny strajk generalny oznaczałby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Po fiasku rozmów na temat wzrostu płac związki zapowiedziały na 7 stycznia początek strajku. Kolorz mówił, że rząd powinien być co najmniej "pozytywnym mediatorem" w negocjacjach. Związki liczą na interwencję wicepremiera Waldemara Pawlaka.

"Ani rząd, ani Ministerstwo Gospodarki nie jest stroną tego sporu. Są nimi organizacje związkowe i zarząd Kompanii Węglowej. W tej sytuacji absolutnie nie ma na tym etapie możliwości, aby rząd zaangażował się w konflikt" - powiedział Postolski.

Dodał, że jego rolą w tej sytuacji może być jedynie wspieranie dialogu społecznego, aby w trudnych sprawach szukać porozumienia i wypracować kompromis. Taki apel Postolski skierował zarówno do pracodawców, jak i związkowców.

"Byłoby dobrze, gdyby do świąt udało się rozstrzygnąć sporne kwestie. Liczę, że dojdzie do porozumienia, a nie do strajku. Jest jeszcze czas na osiągnięcie kompromisu. Święta sprzyjają wyciszeniu, ostudzeniu emocji i przemyśleniu swoich stanowisk, ale też dobrze byłoby, gdyby nierozwiązany spór nie uprzykrzał górnikom, związkowcom i zarządzającym świątecznego okresu" - powiedział wiceminister.

Porozumienia w sprawie wzrostu płac osiągnięto już w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. Trwa natomiast strajk i protest okupacyjny w samodzielnej kopalni "Budryk", a związkowcy z Kompanii Węglowej na 7 stycznia zapowiedzieli rozpoczęcie bezterminowego strajku, jeżeli ich postulaty nie będą zrealizowane.

Związki w KW chcą wzrostu płac w tym roku o 6,9 proc., a przyszłym o 14 proc. Zarząd proponuje odpowiednio 4,8 proc i 11 proc. Podwyżki mają być zróżnicowane w zależności od charakteru pracy poszczególnych górników. Związki i zarząd spierają się także o wysokość dodatkowych świadczeń w tym i przyszłym roku.

Komentując ewentualne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego w wypadku strajku, rzecznik KW Zbigniew Madej ocenił, że problemy w energetyce mogłyby nastąpić, gdyby strajk trwał powyżej trzech tygodni - miesiąca. Mniej więcej na tyle - według informacji Kompanii - wystarczą zapasy węgla w większości elektrowni. Firma jest głównym dostawcą węgla energetycznego.

"Groźba dla energetyki mogłaby pojawić się wtedy, gdyby doszło do przedłużania się ewentualnego strajku. Ale dla nas każdy tydzień takiego protestu oznaczałby katastrofę ekonomiczną" - powiedział rzecznik.

Przypomniał, że kopalnie należące do KW wydobywają prawie 200 tys. ton węgla na dobę, a każda doba przestoju to ok. 43 mln zł strat - utraconych przychodów i kosztów stałych, które trzeba ponieść niezależnie, czy kopalnie pracują czy nie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd nie powinien się angażować w spór: Kompania - górnicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!