Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd dosypie pieniędzy dla górnictwa

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
08-01-2015 05:54
Rząd dosypie pieniędzy dla górnictwa
fot. Andrzej Wawok

- Najważniejsze jest to, że rząd zdecydował się na uzdrowienie sytuacji w Kompanii Węglowej. Biorąc pod uwagę, że mamy teraz rok wyborczy decyzja, aby zamknąć cztery nierentowne kopalnie i zrestrukturyzować pozostałe jest odważna – mówi wnp.pl Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale komentując rządowy program naprawczy dla KW.

Realizacja planów rządu może w rzeczywistości napotykać jednak na trudności. Operacja przeniesienia ok. 6 tys. pracowników zamykanych kopalń do kopalń restrukturyzowanych będzie zapewne trudna, niełatwe będzie z pewnością także wprowadzenie 6 dniowego tygodnia pracy. Czytaj też: Rząd: program naprawczy dla KW, albo jej upadłość
- Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa zapowiada, że „nowa KW” będzie produkowała tyle samo węgla co stara KW a mamy obecnie nadpodaż węgla. To oznacza, że nadpodaż ta nie zostanie zlikwidowana – zauważa Bartłomiej Kubicki.

Powstaje przy tym pytanie, czy zrestrukturyzowane kopalnie będą w stanie szybko zwiększyć wydobycie do poziomu obecnej KW. Wydaje się, że takie szybkie zwiększenie wydobycia będzie raczej wymagało dodatkowych inwestycji i może nie nastąpić tak szybko.

Kilka tygodni temu premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że nie będzie dosypywania pieniędzy dla górnictwa. Bartłomiej Kubicki zwraca uwagę, że pieniądze dosypywane jednak będą m.in. poprzez dofinansowanie w wys. 2,3 mld zł do osłon socjalnych dla odchodzących pracowników kopalń oraz poprzez dofinansowanie Węglokoksu.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że nastąpi również konsolidacja górnictwa z energetyką – nie wyjaśniła jednak jak to powiązanie ma wyglądać w praktyce.

- Wydaje się, że najgorszy scenariusz dla grup energetycznych został wykluczony i nie będą one musiały przejmować najmniej rentownych kopalń z KW, gdyż te zostaną zamknięte na koszt państwa. Prawdopodobne jest rozwiązanie, gdzie w „Nowej KW” przejmie udziały dofinansowany Węglokoks oraz spółki energetyczne. Nie wiadomo jednak które spółki energetyczne, jak duże obejmą udziały i w jakiej cenie. Przedstawiciele rządu deklarują, że grupy energetyczne w nowej KW mają przejąć udziały po cenie rynkowej, ale jaka jest cena rynkowa spółki generującej wielomilionowe straty? – zastanawia się Bartłomiej Kubicki.

Jak dodaje, jednym z powiązań energetyki i górnictwa mogą być wieloletnie umowy na sprzedaż węgla po cenach nieco wyższych niż światowe.

- Polska w pewnym stopniu jest odizolowana od światowego rynku węgla, ceny węgla w portach ARA nie mają natychmiastowego przełożenia na ceny węgla w Polsce – ocenia Bartłomiej Kubicki.

Jak przekonuje, rządowy plan ratowania KW jest pozytywny dla spółek węglowych notowanych na giełdzie jak Bogdanka, JSW czy NWR ze względu na potencjalne ograniczenie nadpodaży węgla.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP