XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ryzykowne sposoby na węgiel

Ryzykowne sposoby na węgiel
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnie oszczędzają na inwestycjach. Już ponad połowa surowca pozyskiwana jest z podpoziomów

Tylko cztery z 31 polskich kopalń węgla kamiennego nie wydobywają surowca z podpoziomów. Metoda ta polega na pozyskiwaniu surowca z pokładów znajdujących się poniżej chodników, do których dociera szyb. Jest niebezpieczna - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

- Podpoziomy są trzy razy węższe od tradycyjnych chodników. Zagrożenie pożarowe i metanowe jest w nich znacznie większe - mówi w dzienniku Andrzej Kleszcz z Wyższego Urzędu Górniczego, który przygotował raport o wydobyciu podpoziomowym.

Mimo to węglowe spółki korzystają z podpoziomów coraz częściej. - Pozyskujemy w ten sposób 31 proc. wydobywanego surowca - mówi w "Rz" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Koszt uruchomienia wydobycia z podpoziomu wynosi kilkaset tysięcy złotych, podczas gdy przygotowanie regularnego chodnika pochłania miliony.

Podpoziom można udostępnić w pół roku, na chodnik potrzeba dwa lata. I choć spółki węglowe decydują się powoli na likwidację niektórych podpoziomowych wyrobisk, to wciąż otwierane są nowe.

Kompania Węglowa chce w tym roku zamknąć podpoziom w Sośnicy-Makoszowy, ale już w maju otworzy kolejny w Bielszowicach.- W latach 90. kopalnie nie miały pieniędzy na inwestycje m.in. w nowe szyby. I tak wydobycie spod poziomów zwiększyło się od tego czasu z ok. 15 proc. do obecnych 58 proc. rocznej produkcji węgla kamiennego - mówi w "Rzeczpospolitej" Piotr Buchwald, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- Staramy się unikać wydobycia podpoziomowego, ale ze względu na zaleganie złoża takie wydobycie jest prowadzone - przyznaje w "Rz" Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.- Na szczęście nie odnotowaliśmy poważnych wypadków na podpoziomach - przyznaje Buchwald. - To jednak w gestii Ministerstwa Gospodarki leży decyzja o tym, jak sprawić, żeby spółki nie zwiększały wydobycia tą metodą. Bo na jej zarzucenie i tak nie ma szans.

Sposobem na zmniejszenie wykorzystania podpoziomów jest tylko, oprócz zakazu administracyjnego, inwestowanie w drążenie szybów i wyrobisk. Zdaniem wiceministra gospodarki Eugeniusza Postolskiego do 2015 r. kopalnie powinny wydać na to przynajmniej 19 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ryzykowne sposoby na węgiel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!