Rynek gazu w Polsce - przed nami wielkie zmiany

Rynek gazu w Polsce - przed nami wielkie zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jaki jest polski system obrotu gazem, a jaka europejska wizja wolnego rynku? Obligo giełdowe - bilans i perspektywa? Jaka jest polityka regulacyjna i postępy liberalizacji? Strategie zakupowe dużych odbiorców przemysłowych - to tylko niektóre zagadnienia, jakie będą poruszone podczas panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Rynek gazu w Polsce", który odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Przez lata w Polsce rynku gazu praktycznie nie było. Taki stan rzeczy to efekt zaszłości historycznych. W naszym kraju gaz sprzedawał tylko jeden podmiot, bo przecież w gospodarce centralnie planowanej nie było potrzeby tworzenia dwóch przedsiębiorstw mających się zajmować tym samym i ze sobą konkurować. Zresztą nawet po transformacji ustrojowej dominująca pozycja PGNiG została zachowana, a jego udział w rynku sięgał około 96-98 procent.

Taka sytuacja nie jednak jest korzystna dla nikogo. Samemu PGNiG bez liczącej się konkurencji groziło popadnięcie w marazm. Małe niezależne podmioty nie mogły zaś skutecznie z gigantem konkurować. Nie trzeba dodawać, że taka sytuacja była także bardzo niekorzystna z punktu widzenia klientów. Brak alternatywy powodował, że to PGNiG mógł dyktować ceny, raczej niewiele przywiązując uwagi do kosztów.

Jednak wejście Polski do Unii Europejskiej wymusiło zmiany. Zresztą już wcześniej Bruksela wyraźnie dawała sygnał, że zmiana sytuacji (podobna miała miejsce także na innych rynkach przyjętych razem z Polską do UE krajów) jest konieczna.

Dziś w ponad 25 lat od transformacji ustrojowej widać wyraźną zmianę. PGNiG traci swoją pozycję, rozwijają się niezależni dostawcy gazu, widać na rynku coraz większą konkurencję.

Jak to możliwe? Po pierwsze pojawili się nowi niezależni dostawcy gazu. Często firmy te były zakładane jako polskie spółki dużych zagranicznych podmiotów. Dysponując wiedzą, jak i komu należy sprzedawać, powoli zaczęły "podgryzać" PGNiG. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Największym był przez lata brak gazu z innego niż PGNiG źródła. Jednak budowa interkonektorów, rewers na Jamale, a w końcu powstanie rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii znacząco zmieniły sytuację.

Czytaj także: M. Caliński, Duon: największym minusem prawo o zapasach obowiązkowych

Zresztą widzi to sam PGNiG. Spółka już straciła część odbiorców, inni ograniczają (z różnych zresztą powodów) zakupy. Jak mówi jeden z prezesów wielkiego odbiorcy gazu, w końcu coś się ruszyło.

Jakie będą dalsze zmiany? Według ekspertów kluczem jest dostęp do surowca z wielu źródeł. To wymusi konkurencję cenową. W dalszej kolejności zaś poprawę jakości świadczonych usług.

To, co najbardziej interesuje to kwestia, czy większa liberalizacja rynku oznaczać będzie spadek cen gazu. Eksperci w tej kwestii nie są zgodni. Zarazem jednak zaznaczają, że nie zaszkodzi.

Jak będzie się dalej rozwijał polski rynek gazu? Wydaje się, że spadek udziału w rynku PGNiG jest przesądzony, a ponieważ natura nie znosi pustki obecni gracze i być może całkiem nowi zajmą opuszczone przez potentata pozycje.

Koniec końców skutkiem dalszej liberalizacji rynku gazu będzie poprawa bezpieczeństwa dostaw, stabilne ceny i wyższa jakość usług.



Udział w dyskusji w panelu "Rynek gazu w Polsce" zapowiedzieli: Mariusz Caliński - prezes zarządu, Grupa Duon SA; Markus Rapp - prezes zarządu, EWE Polska Sp. z o.o.; Ireneusz Sawicki - członek zarządu, Handen Sp. z o.o.; Witold Szczypiński - wiceprezes zarządu, dyrektor generalny, Grupa Azoty SA; Wojciech Szwankowski - członek zarządu, dyrektor handlowy, PKP Energetyka SA; Małgorzata Szymańska - dyrektor, Departament Ropy i Gazu, Ministerstwo Gospodarki RP; przedstawiciel: PGNiG.

Dyskusja odbędzie się trzeciego dnia Kongresu, 22 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek gazu w Polsce - przed nami wielkie zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!