PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszyła szkoła górnicza w Rudzie Śląskiej

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-09-2012 10:01

Ruszyła szkoła górnicza w Rudzie Śląskiej, kształcenie w klasach górniczych rozpoczęło 130 osób. Absolwenci szkoły znajdą zatrudnienie w kopalniach Kompanii Węglowej.

W nowopowstałym Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej otwarto w tym roku szkolnym 5 klas o profilu górniczym.
Do trzech klas zawodowych zgłosiło się 84 uczniów. 43 z nich będzie kształcić się w zawodzie górnik eksploatacji złóż, 18 rozpoczęło naukę w zawodzie ślusarz, natomiast 23 osoby w zawodzie elektryk.

W tym roku po raz kolejny uruchomiono również klasy o profilu technik górnictwa podziemnego. Będzie do nich uczęszczać 46 osób. Wszyscy mają gwarancję zatrudnienia w Kompanii Węglowej.

- Decyzja o utworzeniu tej szkoły była dla miasta bardzo ważna – mówiła w trakcie inauguracji roku szkolnego Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Istotne jest to, że młodzi ludzie, którzy wyjdą z jej murów nie staną się osobami bezrobotnymi.

W nowo otwartej szkole uczniowie klas górniczych uzyskają przygotowanie teoretyczne do pracy w zawodzie górnika i zdobędą umiejętności praktyczne.
Na początku praktyki będą odbywały się w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Praktyki „pod ziemią” obejmą natomiast uczniów starszych klas. Będą się one odbywały w kopalniach należących do Kompanii Węglowej, która zatrudni wszystkich absolwentów klas górniczych.

- Poprzez szkoły górnicze osiągamy pracowników o najwyższych kwalifikacjach, przygotowanych do zawodu – mówi Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej. - Perspektywy przed polskim górnictwem są pozytywne. Dzisiaj nie mówi się o likwidacji kopalń, lecz o wykorzystywaniu złóż w pełni.

Aktualnie na terenie Śląska w klasach o profilu górniczym uczy się cztery i pół tysiąca uczniów. W tym roku szkolnym naukę rozpoczęło tysiąc pięćset z nich.

Nowe kierunki są odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie kadrowe branży górniczej, która co roku przyjmuje 5,5 tys. pracowników. Tylko część z nich posiada jednak odpowiednie przygotowanie zawodowe.

Dzięki nowej placówce oświatowej osoby, które chcą związać swoją drogę zawodową z górnictwem, będą mogły w Rudzie Śląskiej odebrać wykształcenie górnicze na każdym poziomie – zawodowym, technicznym oraz wyższym.

Uczniowie, którzy wybiorą kształcenie zawodowe, mają możliwość uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji w innych zawodach. Absolwenci kierunku górnik eksploatacji podziemnej po potwierdzeniu odpowiednich kwalifikacji oraz uzyskaniu wykształcenia średniego będą mogli uzyskać tytuł technika górnictwa podziemnego. Kolejnym etapem zdobywania specjalistycznego wykształcenia i rozwoju ścieżki zawodowej mogą być natomiast studia w rudzkim ośrodku dydaktycznym Akademii Górniczo-Hutniczej.

W Rudzie Śląskiej działają cztery kopalnie. Trzy z nich: Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek należą do Kompanii Węglowej. Czwarty zakład górniczy to kopalnia Śląsk, będąca częścią kopalni Wujek-Śląsk, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.

W rudzkich kopalniach pracuje ponad 14 tys. osób, z czego ok. 6,3 tys. to mieszkańcy Rudy Śląskiej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP