Ruszył projekt badawczy "Inteligentna Koksownia" za prawie 60 mln zł

Ruszył projekt badawczy "Inteligentna Koksownia" za prawie 60 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opracowanie efektywnych i ekologicznych rozwiązań, służących rozwojowi polskiego koksownictwa w oparciu o najnowocześniejsze technologie, zakłada zainaugurowany w czwartek projekt badawczy w tej dziedzinie. Badania i testy pochłoną blisko 60 mln zł w ciągu pięciu lat.

Finansowany w większości z unijnych środków w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" projekt pod nazwą "Inteligentna koksownia spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki" należy jak dotąd do największych, opartych na współpracy nauki z przemysłem.

To także największy projekt tego typu, gdzie za całość odpowiada nie konsorcjum, a jedna instytucja - Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu. Przy badaniach współpracować będą też naukowcy m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.

Jak powiedział PAP kierownik projektu, dr inż. Aleksander Sobolewski, ważnymi partnerami będą również ci, którzy docelowo mają skorzystać z efektów badań, czyli koksownie. Współpracę w ramach projektu zadeklarowały m.in. największe z nich - Zdzieszowice z grupy ArcelorMittal, Przyjaźń z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), Kombinat Koksochemiczny Zabrze, a także JSW i Kompania Węglowa.

"Sam projekt badawczy nie przewiduje wdrożeń - opiera się głównie na tworzeniu modeli, badaniach w skali laboratoryjnej i eksperymentach w koksowniach. Ale efektem będzie kilka nowych produktów, m.in. informatycznych i technicznych, które po 2013 r. mogą być wdrażane w koksowniach" - powiedział dr Sobolewski.

Dodał, że w projekcie chodzi nie tyle o zmiany w samym procesie koksowania, a o narzędzia, które uczynią go bardziej efektywnym, ekologicznym i bezpiecznym. Chodzi m.in. o rozwiązania w dziedzinie sterowania, automatyki, kontroli procesu, procedur itp.

"Najogólniej mówiąc, chcemy dać odpowiedź, jak z gorszej jakości węgla produkować bardzo wysokiej jakości koks na eksport, przy rozsądnych kosztach. To szczególnie ważne wobec kurczącej się bazy surowcowej" - ocenił kierownik projektu.

Projekt rozpoczyna się w okresie kryzysu w koksownictwie - od jesieni ubiegłego roku, w związku z trudną sytuacją rynkową, odbierające koks huty ograniczyły produkcję nawet o połowę. Odbiło się to na koksowniach oraz producentach węgla koksowego, m.in. Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Zdaniem dr. Sobolewskiego, okres kryzysu to także dobry czas na rozpoczęcie takiego projektu. Zagrożone sytuacją rynkową firmy szukają wówczas sposobów na wzmocnienie konkurencyjności, stawiając m.in. na nowe technologie i innowacje. Dzięki temu podmioty, które przetrwają kryzys, mogą wyjść z niego wzmocnione.

"Na wdrażanie nowych rozwiązań do praktyki przemysłowej zdecydowanie nie byłby dziś dobry czas. Ale na rozpoczęcie badań, które za kilka lat dadzą bardziej nowoczesne i konkurencyjne rozwiązania - tak. Koniunktura z pewnością wróci, a wtedy będzie dobry moment na skorzystanie z tych rozwiązań" - ocenił dr Sobolewski.

Projekt jest w 85 procentach finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Uzyskał unijne wsparcie m.in. dlatego, że służy zabezpieczeniu trwałego rozwoju polskiego koksownictwa, podniesieniu konkurencyjności produkcji koksu oraz ograniczeniu negatywnego oddziaływania koksowni na środowisko.

Polska jest w pierwszej dziesiątce największych światowych producentów koksu i drugim, po Chinach, największym eksporterem. Zdolności produkcyjne polskiego koksownictwa to ponad 11 mln ton koksu rocznie. Ponad połowa produkcji trafia na eksport.

W sumie w Polsce pracuje ok. 30 baterii koksowniczych w siedmiu przedsiębiorstwach. Największe to Koksownia Zdzieszowice z grupy ArcelorMittal i Koksownia Przyjaźń z grupy JSW. W ostatnich latach koksownie zainwestowały kilka miliardów złotych w modernizację i rozwój.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszył projekt badawczy "Inteligentna Koksownia" za prawie 60 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!