Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rusza wypłata ekwiwalentów dla pracowników przedsiębiorstw górniczych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
29-08-2007 15:01

29 sierpnia br. weszła w życie Ustawa o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, tj. przedsiębiorców prowadzących roboty górnicze pod ziemią związane z budową, utrzymaniem lub likwidacją zakładu górniczego.

Dzięki przyjętej regulacji będą możliwe wypłaty ekwiwalentu za 2002 r.
Celem ustawy jest stworzenie podstawy prawnej do wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za lata 2002–2015 z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

Prawo do ekwiwalentu dotyczy osób uprawnionych do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z 21 grudnia 1991 r., którzy uzyskali emeryturę lub rentę do dnia 30 grudnia 2002 r., a po dniu 31 grudnia 2001 r. nie pobierali ekwiwalentu. Prawo do ekwiwalentu będą miały też wdowy, wdowcy i sieroty mający ustalone prawo do renty rodzinnej po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych.

W przypadku gdy prawo do ekwiwalentu wynika z renty rodzinnej, do której jest uprawnionych więcej niż jedna osoba, wszystkim przysługuje łącznie jeden ekwiwalent. Ustawa zapewnia możliwość ubiegania się o wypłatę ekwiwalentu przez członków rodziny pozostałych po zmarłym emerycie (renciście) w sytuacji, gdy ten zgłosił wniosek o wypłatę ekwiwalentu i zmarł przed wydaniem przez ZUS odpowiedniej decyzji.

Ekwiwalent nie przysługuje natomiast tym, których roszczenia z tytułu prawa do bezpłatnego węgla zostały zaspokojone przed dniem wejścia w życie ustawy. Jeśli uprawnienie do ekwiwalentu za 2002 rok zostało częściowo zrealizowane, osoba uprawniona otrzyma jedynie pozostałą cześć ekwiwalentu.

Wysokość ekwiwalentu stanowi iloczyn ilości węgla objętego uprawnieniem, która nie może być wyższa niż 3 Mg węgla kamiennego rocznie i przeciętnej średniorocznej ceny zbytu 1 Mg węgla kamiennego w asortymencie Orzech II, z roku 2006.

Ekwiwalent wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek osoby uprawnionej za pełny miesiąc. Należność za lata 2002–2012 będzie wypłacana w terminie 2 miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku. Natomiast za lata 2013–2015 – wraz z wypłatą emerytury lub renty, a w przypadku zawieszenia prawa do tych świadczeń – pod koniec każdego kwartału.

Uprawnione osoby powinny złożyć wniosek o ekwiwalent za rok 2002 w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Wnioski o wypłatę ekwiwalentu za lata następne, osoby uprawnione muszą złożyć do końca I kwartału każdego roku, w którym ma nastąpić wypłata. Ustawa określa, w którym roku należy zgłosić się po ekwiwalent za dany rok, np. wnioski o wypłatę za rok 2003 należy składać do końca pierwszego kwartału 2008 r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP