Ruda Śląska zgadza się na wydobycie, ale stawia warunki

Ruda Śląska zgadza się na wydobycie, ale stawia warunki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomimo sprzeczności interesów górnictwa z interesami części użytkowników powierzchni, władze samorządowe dostrzegają konieczność wzajemnego współistnienia - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Niedawno prezydent Bytomia wydał negatywną opinię co do planu ruchu tamtejszej kopalni. W Rudzie Śląskiej fedruje kilka kopalń. Jakie opinie wydała pani wobec ich planów ruchu na 2012 r.?

- W bieżącym roku opiniowałam tylko jeden plan ruchu - Kompanii Węglowej SA Oddział KWK „Pokój” na lata 2012-14. Planowana eksploatacja została zaopiniowana pozytywnie. Ale pod kilkudziesięcioma warunkami, z których najważniejsze to: wybieranie kopaliny w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska, ograniczenie powstawania szkód górniczych (brak możliwości przekroczenia III kategorii przydatności terenu do zabudowy), stosowanie profilaktyki górniczej i budowlanej, objęcie specjalistycznym nadzorem budowlanym wszystkich obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów posiadających odporność niższą lub równą prognozowanej kategorii terenu górniczego, ochrona obiektów zabytkowych, doraźne (awaryjne) oraz docelowe usuwanie wszystkich szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego w obiektach kubaturowych oraz infrastrukturze, zapewnienia (w przypadkach koniecznych) mieszkań zastępczych i zamiennych dla poszkodowanych z tytułu szkód górniczych.

Sporo tych uwag jak i szkód górniczych w mieście. Jak pani ocenia współpracę miasta z Kompanią Węglową, do której należą rudzkie kopalnie?

- Kompania Węglowa SA wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z konieczności usuwania szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego zarówno w obiektach kubaturowych jak też w infrastrukturze. Ogólnie rzecz ujmując, dotychczasową współpracę Rudy Śląskiej z Kompanią Węglową w przedmiotowym zakresie można uznać za zadowalającą.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa geologicznego i górniczego to nie miasto jest zobowiązane do zapewnienia ochrony poszkodowanym na skutek ruchu zakładu górniczego, lecz przedsiębiorca górniczy. 


W związku z powyższym gmina „nie wykłada na remonty” konieczne z powodu szkód górniczych, a jedynie egzekwuje od przedsiębiorcy wywiązywanie się z jego ustawowego obowiązku. 


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał decyzję, że nie mogą być opodatkowane podziemne wyrobiska górnicze. Czy obawia się pani, że Ruda Śląska będzie musiała zwracać kopalniom podatki? Jakie to może przynieść konsekwencje dla miasta?

- Podstawę do wydania orzeczenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stanowił wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego uzasadnienia wynika, iż podziemne wyrobiska górnicze  nie stanowią przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu mogą zaś podlegać budowle  zlokalizowane  w podziemnej infrastrukturze kopalni. 

Kwestia zwrotu podatku kopalniom nie jest więc jeszcze rozstrzygnięta. Postępowania podatkowe toczą się, a ich stopień zaawansowania jest różny. Część spraw zawisła przed WSA w Gliwicach, część jest przedmiotem rozpatrywania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest orzeczeniem interpretacyjnym, które kwestię spornego podatku nadal pozostawia rozstrzygnięciu organów podatkowych i sądów administracyjnych.

A czy Ruda Śląska obawia się konieczności zwrotu pobranych podatków z tego tytułu? No cóż, byłoby to bardzo niedobre dla miasta. Wszystkie uzyskane dochody podatkowe przeznaczamy zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje w mieście.  Tak też było z pobranymi podatkami za budowle w wyrobiskach. Trudno też zwrócić Kompanii odcinek wyremontowanej drogi czy "ocieploną" szkołę lub przedszkole. Mamy nadzieję, że miasto nie stanie przed koniecznością zwrotu tych środków. Tym bardziej zwrotu jednorazowego

Jaki stosunek mają rudzianie do górnictwa? Przeważają głosy sprzeciwu wobec fedrowania pod miastem czy zrozumienia, bo górnictwo to wciąż koło napędowe miasta, branża dająca zatrudnienie największej liczbie osób?

- Głosy mieszkańców Rudy Śląskiej w tej sprawie są podzielone, większość rudzian jednak zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem górnictwa. Pomimo sprzeczności interesów górnictwa z interesami części użytkowników powierzchni, władze samorządowe dostrzegają konieczność wzajemnego współistnienia, dostrzegają również możliwość wypracowania kompromisu dla prowadzenia dalszej eksploatacji górniczej przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony obiektów usytuowanych na powierzchni terenu oraz infrastruktury. 

Należy jednocześnie przypomnieć, że prowadzona przez przedsiębiorców działalność górnicza to nie tylko same szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. To również dobro ogólnospołeczne, dzięki któremu i dzisiaj oraz przez co najmniej kilkanaście następnych lat wszyscy będziemy mieli jasno i ciepło w mieszkaniach oraz w miejscach pracy.

Nie należy zapominać o fakcie, że gros górników od pokoleń znajdowało zatrudnienie w naszych kopalniach, stanowiących tym samym źródło utrzymania dziesiątek tysięcy mieszkańców Rudy Śląskiej oraz miast sąsiednich. Prowadzenie działalności górniczej to również dochody gminy z tytułu opłaty eksploatacyjnej oraz podatków od nieruchomości.


Prezydent Bytomia: Nie chcę zamknięcia kopalni, ale...

* * *
Temat koegzystencji górnictwa i społeczności lokalnych będzie omawiany podczas konferencji Górnictwo 2011 w Katowicach 21 listopada br. Szczegóły


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruda Śląska zgadza się na wydobycie, ale stawia warunki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!