PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruda Śląska zgadza się na wydobycie, ale stawia warunki

Autor: portalsamorzadowy.pl
15-11-2011 13:59
Ruda Śląska zgadza się na wydobycie, ale stawia warunki
Fot. Mat. pras.

Pomimo sprzeczności interesów górnictwa z interesami części użytkowników powierzchni, władze samorządowe dostrzegają konieczność wzajemnego współistnienia - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Niedawno prezydent Bytomia wydał negatywną opinię co do planu ruchu tamtejszej kopalni. W Rudzie Śląskiej fedruje kilka kopalń. Jakie opinie wydała pani wobec ich planów ruchu na 2012 r.?
- W bieżącym roku opiniowałam tylko jeden plan ruchu - Kompanii Węglowej SA Oddział KWK „Pokój” na lata 2012-14. Planowana eksploatacja została zaopiniowana pozytywnie. Ale pod kilkudziesięcioma warunkami, z których najważniejsze to: wybieranie kopaliny w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska, ograniczenie powstawania szkód górniczych (brak możliwości przekroczenia III kategorii przydatności terenu do zabudowy), stosowanie profilaktyki górniczej i budowlanej, objęcie specjalistycznym nadzorem budowlanym wszystkich obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów posiadających odporność niższą lub równą prognozowanej kategorii terenu górniczego, ochrona obiektów zabytkowych, doraźne (awaryjne) oraz docelowe usuwanie wszystkich szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego w obiektach kubaturowych oraz infrastrukturze, zapewnienia (w przypadkach koniecznych) mieszkań zastępczych i zamiennych dla poszkodowanych z tytułu szkód górniczych.

Sporo tych uwag jak i szkód górniczych w mieście. Jak pani ocenia współpracę miasta z Kompanią Węglową, do której należą rudzkie kopalnie?

- Kompania Węglowa SA wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z konieczności usuwania szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego zarówno w obiektach kubaturowych jak też w infrastrukturze. Ogólnie rzecz ujmując, dotychczasową współpracę Rudy Śląskiej z Kompanią Węglową w przedmiotowym zakresie można uznać za zadowalającą.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa geologicznego i górniczego to nie miasto jest zobowiązane do zapewnienia ochrony poszkodowanym na skutek ruchu zakładu górniczego, lecz przedsiębiorca górniczy. 


W związku z powyższym gmina „nie wykłada na remonty” konieczne z powodu szkód górniczych, a jedynie egzekwuje od przedsiębiorcy wywiązywanie się z jego ustawowego obowiązku. 


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał decyzję, że nie mogą być opodatkowane podziemne wyrobiska górnicze. Czy obawia się pani, że Ruda Śląska będzie musiała zwracać kopalniom podatki? Jakie to może przynieść konsekwencje dla miasta?

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 924 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

718 868 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP