Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwinąć program w zakresie czystych technologii węglowych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
19-10-2015 12:32
Rozwinąć program w zakresie czystych technologii węglowych

- Podpisany list intencyjny jest ważnym krokiem na drodze rozwijania prac badawczych, które mają czynić węgiel paliwem bardziej przyjaznym dla środowiska - mówi prof. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa

Fot. (mat. pras.)

W poniedziałek 19 października br. Agencja Rozwoju Przemysłu, Główny Instytut Górnictwa oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla podpisały listy intencyjne dotyczące rozwoju programu czystych technologii węglowych.

Celem będzie między innymi monitorowanie wyników realizowanych w Polsce i za granicą innowacyjnych projektów zagospodarowywania węgla.
W prace związane z popularyzacją czystych technologii węglowych włączy się Oddział ARP SA w Katowicach, który poszerzy swoją działalność o Forum Innowacyjnego Węgla.

- Podpisany dzisiaj list intencyjny jest ważnym krokiem na drodze rozwijania prac badawczych, które mają czynić węgiel paliwem bardziej przyjaznym dla środowiska, a w konsekwencji pozwolić na lepsze wykorzystanie posiadanych przez Polskę bogatych zasobów tego surowca - zaznaczył prof. Stanisław Prusek, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. - Cieszę się, że Główny Instytut Górnictwa i Agencja Rozwoju Przemysłu będą wspierać się wzajemnie w tych działaniach, bowiem naszym wspólnym celem jest poprawa efektywności energetycznej, dzięki czemu będzie mogła rozwijać się w naszym kraju gospodarka niskoemisyjna. To jest prawdziwe wyzwanie dla Polski, aby pokazać, że węgiel dzięki czystym technologiom węglowym może być źródłem czystej energii - podkreślił prof. Stanisław Prusek.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński wskazał, że rozwój nowoczesnych, czystych technologii zużywających węgiel, to dowód na to, że era tego paliwa jeszcze się nie kończy.

- Przez kilka następnych dekad na węglu oparta będzie nowoczesna, polska elektroenergetyka - powiedział Czerwiński. - Jednak wdrażanie do produkcji technologii wytwarzania z węgla wodoru, metanolu czy innych substancji potrzebnych w chemii pokazuje, że nadal możliwe jest rozszerzanie rynku zbytu na ten surowiec. To, obok restrukturyzacji spółek górniczych oraz integracji ich z sektorem energetycznym, filar naprawy sektora górniczego w Polsce.

Czyste technologie węglowe mają na celu minimalizację negatywnego wpływu procesu spalania węgla na otoczenie.

W Polsce od lat prowadzone są badania naukowe w zakresie możliwości zastosowania czystych technologii węglowych w gospodarce.

Według sygnatariuszy listów intencyjnych intensyfikacja działań dotyczących upowszechniania oraz promocja wyników tych badań powinna prowadzić do ich wdrożenia na skalę przemysłową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP