Rozpoczęły się badania jakości wód odprowadzanych z KWB Konin do jeziora Gopło

Rozpoczęły się badania jakości wód odprowadzanych z KWB Konin do jeziora Gopło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inspektorzy delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Koninie (Wielkopolska) rozpoczęli we wtorek badanie jakości wody, którą Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA w Kleczewie (KWB) odprowadza z budowanej odkrywki Tomisławie do jeziora Gopło.

"Na miejscu są także przedstawiciele KWB. Badania są całodobowe, potrwają do środy. Ich wynik zostanie ujęty w protokole pokontrolnym, najprawdopodobniej na początku marca" - powiedział PAP kierownik konińskiej delegatury, Stanisław Wasilewski. Dodał, że inspektorzy sprawdzają, czy KWB przestrzega warunków określonych w pozwoleniu wodno-prawnym.

O przeprowadzenie kontroli i podjęcie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu zrzutu "skażonych wód" zabiegał Związek Gmin Zlewni Jeziora Gopło oraz ekolodzy z Greenpeace Polska. Wcześniej gmina Kruszwica złożyła w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej. Dotyczyła ona budowy nowej odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach i jej negatywnego wpływu na stan wód Gopła.

"Postawiliśmy zarzut, że rozbudowa kopalni doprowadzi do nieodwracalnego zniszczenia obszarów Natura 2000, w tym jeziora Gopło, przed wszystkim na skutek pompowania do niego olbrzymich ilości skażonych wód kopalnianych z odkrywki Tomisławice" - powiedział PAP Jacek Winiarski z Greenpeace.

Kopalnia zapewnia, że nie przerwie prac, które mogłyby opóźnić oddanie do użytku nowej odkrywki. Eksploatacja węgla ma się rozpocząć pod koniec tego roku. Przewiduje się wydobycie 50 mln ton węgla.

Ekolodzy z Greenpeace twierdzą, że bronią klimatu przed ociepleniem i jeziora przed zgubnym wpływem przyszłej odkrywki. Twierdzą, że jej budowa może doprowadzić do opadania wód i wyschnięcia jeziora Gopło. Ich zdaniem, po uruchomieniu "Tomisławic" ucierpi przyroda, woda z Gopła zniknie, zmniejszy się atrakcyjność okolicznych terenów i tym samym dochody gmin z turystyki.

Kopalnia cały czas twierdzi, że dostosowała się do przepisów UE i działa zgodnie z prawem, na podstawie koncesji. Według wyników ekspertyzy hydrogeologicznej, wykonanej dla obszarów Natura 2000 w 2008 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny, nowa odkrywka nie grozi zniszczeniem jeziora Gopło i jego okolic.

Według Winiarskiego, wyniki badań wód oraz ocena wpływu odkrywki Tomisławice na obszary Natura 2000, na zlecenie Związku Gmin Zlewni Gopło wykonały dwa niezależne zespoły naukowców z uniwersytetów w Poznaniu i Toruniu. "Wykazały one, że zawartość żelaza w wodach kopalnianych przekracza od 8 do 190 razy maksymalne dopuszczalne polskim prawem stężenie, a ilość manganu od 200 do 800 razy jest wyższa od wielkości podanej przez inwestora w raporcie środowiskowym" - twierdzi ekolog.

Jak podkreślił, naukowcy udowodnili zagrożenie dla obszarów Natura 2000 Ostoja Nadgoplańska i Jezioro Gopło, co oznacza złamanie Dyrektywy Siedliskowej i Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.

W prowadzonych badaniach nie biorą udziału przedstawicie Związku i Greenpeace. "Prosiliśmy o to KWB i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Obecny chciał być też burmistrz Kruszwicy. WIOŚ nie udzielił żadnej odpowiedzi, a KWB zareagowała odmową udziału w pobieraniu próbek" - powiedziała PAP rzeczniczka Greenpeace, Katarzyna Guzek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęły się badania jakości wód odprowadzanych z KWB Konin do jeziora Gopło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!