PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozpoczęła się konferencja Górnictwo 2013

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-11-2013 05:42 |  aktualizacja: 22-11-2013 09:21
Rozpoczęła się konferencja Górnictwo 2013
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W Katowicach rozpoczęła się konferencja "Górnictwo 2013" organizowana przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. miesięcznika Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. W trakcie konferencji zostaną omówione wiodące problemy sektora węglowego.

Na rodzimym rynku górniczym przeważają obecnie minorowe nastroje. Spółki węglowe tną koszty, realizują programy oszczędnościowe. Widać to m.in. po wydatkach na maszyny i urządzenia górnicze w trzech kwartałach br.
- W trakcie trzech kwartałów 2013 roku rodzimi producenci węgla przeznaczyli na maszyny i urządzenia górnicze jedynie 720 mln zł - mówi dla portalu wnp.pl Józef Wolski, prezes zarządu Kopeksu.

W Kopeksie oraz innych spółkach górniczego zaplecza zdają sobie sprawę z tego, że w rok 2014 będzie pod tym względem jeszcze trudniejszy.

Niski poziom cen węgla przekłada się na kiepskie wyniki. Międzynarodowe ceny węgla energetycznego spadły do poziomu ok. 70 USD za tonę, a obecnie kształtują się na poziomie powyżej 75 USD za tonę. Przy czym prognozy nie wskazują, by ceny miały rosnąć w najbliższych trzech latach.

Po trzech kwartałach tego roku górnictwo przyniosło 71,8 mln zł strat. Przy czym Kompania Węglowa straciła 294,8 mln zł, a Katowicki Holding Węglowy 46,6 mln zł.

- Największe w Unii Europejskiej zasoby węgla to atut Polski, gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne kraju - zaznacza Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. - Dlatego w perspektywie kolejnych dziesięcioleci węgiel pozostanie ważnym paliwem dla polskiej energetyki i może być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Jednak nie ulega wątpliwości, że utrzymanie znaczącego udziału węgla w polskim miksie energetycznym nie będzie możliwe bez istotnego postępu w zakresie czystych technologii węglowych, których rozwojem Polska jest mocno zainteresowana - podkreśla Janusz Piechociński.

W trakcie konferencji omówione zostaną perspektywy dla polskiego górnictwa, zważywszy między innymi na unijną politykę w zakresie klimatu.

Uczestnicy konferencji zastanowią się nad tym, jakie działania należy podjąć, by polski węgiel nie tracił rynku na rzecz surowca z importu.

Za węgiel energetyczny trzeba było zapłacić w tym roku średnio 263,82 zł za tonę, natomiast za węgiel koksowy 458,80 zł.

Spadek cen spowodował zmniejszenie się przychodów sektora węglowego o ok. 1,5 mld zł.

Koszt produkcji tony węgla w trakcie trzech kwartałów br. wyniósł 299,01 zł i był wyższy od średniej ceny tony węgla. Stąd średnia strata na każdej tonie wyniosła 68 groszy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP