Rozmowy w JSW zawieszone do wtorku

Rozmowy w JSW zawieszone do wtorku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwające od poniedziałku rano rozmowy w sprawie postulatów strajkujących górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w jej siedzibie w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) zostały po południu zawieszone do wtorku - podała rzeczniczka spółki.

W roli mediatora występuje były wicepremier i minister pracy Longin Komołowski. Najpierw w poniedziałek 2 lutego spotkał się on z przedstawicielami zarządu JSW, a po godzinie 8.00 rozpoczęło się spotkanie ze związkowcami.

Związkowcy domagają się między innymi odwołania zarządu JSW. Chcą też anulowania wypowiedzenia trzech porozumień zbiorowych oraz objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice zasadami obowiązującymi pracowników pozostałych kopalń firmy.

Chcą także likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i przyjęcie osób w niej zatrudnionych do JSW na warunkach, jakie obowiązują w spółce.

Związkowcy wskazują, że domagają się odwołania zarządu, jednak nie ukrywają, że głównie chodzi im o osobę prezesa zarządu spółki Jarosława Zagórowskiego.

Zgodnie z postulatem związków w ostatni piątek w negocjacjach nie uczestniczył prezes Zagórowski.

- Wychodzi na to, że kanwą tego protestu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej są antagonizmy personalne - powiedział w wywiadzie dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - A to jest zdecydowanie za mało, żeby narażać dorobek kilku pokoleń górników i stabilność 26 tysięcy miejsc pracy, z których żyje ponad 120 tysięcy ludzi.

- W Jastrzębskiej Spółce Węglowej mamy już konflikt emocji - zaznaczył prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Trudno wyrokować, jak sytuacja w JSW się rozwinie i jak się to wszystko zakończy. Nie da się wykluczyć odwołania prezesa Zagórowskiego. Najgorsze, że nadal nie wiemy, jaki rząd ma pomysł na całe górnictwo. Jest doraźny program dla Kompanii Węglowej. Ale nie wiemy, w jakim kierunku ma zmierzać cały sektor. Trudno opisać założenia właściciela, poza doraźnymi ruchami w celu uniknięcia protestów - podsumował prof. Marek Szczepański.

W poniedziałek Komołowski spotkał się najpierw z zarządem spółki, potem z reprezentacją strajkujących związków. W końcu strony zasiadły do rozmów (zgodnie z żądaniem związków bez prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego). "Przekonywaliśmy mediatora i zarząd, że oszczędności można szukać nie tylko tnąc koszty pracy" - powiedział PAP wiceprzewodniczący Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Podczas wcześniejszej przerwy w rozmowach mówił dziennikarzom m.in., że strajk zakończy się jedynie w wyniku odwołania prezesa Zagórowskiego, a także wycofania decyzji zarządu o wypowiedzeniu trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych, co było elementem jego planu oszczędnościowego.

Wówczas związkowcy oczekiwaliby podjęcia rozmów o nowym zakładowym układzie zbiorowym pracy (w spółce od kilku lat trwają negocjacje nowego układu). Dopiero na gruncie układu mogłyby - ich zdaniem - zapaść decyzje ws. ewentualnego zaciśnięcia przez załogę JSW pasa. "Tylko pracownicy muszą mieć jakąś perspektywę czasową takich ograniczeń" - zastrzegł Brudziński. Ocenił, że takie ograniczenia mogłyby objąć okres dwóch do trzech lat.

Akcję poparcia dla protestujących załóg JSW zorganizował w poniedziałek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w kopalniach Kompanii Węglowej oraz spółki Tauron Wydobycie. Protest rozpoczął się po pierwszej zmianie i jest kontynuowany po kolejnych. W podziemnej akcji uczestniczą m.in górnicy ze wszystkich kopalń, w których w styczniu odbywała się 10-dniowa akcja protestacyjno-strajkowa. Po zakończeniu pracy przez trzy godziny zostają pod ziemią.

W części kopalń protest jest prowadzony na powierzchni, w cechowniach, i również trwa trzy godziny. Poza pracownikami dołowymi uczestniczą w nim także zatrudnieni na powierzchni i w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. Akcja protestacyjna jest prowadzona tak, aby nie dezorganizować pracy kopalń.

Od rana na każdej zmianie we wszystkich kopalniach KW i Tauron Wydobycie związki zawodowe organizowały też masówki dla załóg, informując pracowników o sytuacji w jastrzębskich kopalniach i o przyczynach rozpoczęcia solidarnościowego protestu.

"Na masówkach nie ma żadnych pytań czy głosów sprzeciwu. Wszyscy pamiętają, że kiedy my protestowaliśmy w obronie naszych kopalń, mogliśmy liczyć na wsparcie kolegów z JSW i teraz ten dług wdzięczności trzeba spłacić" - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

We wtorek 3 lutego przed kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędą się manifestacje poparcia dla strajkujących z JSW. Wezmą w nich udział górnicy ze wszystkich spółek węglowych oraz pracownicy innych zakładów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Demonstracja przed kopalnią Budryk w Ornontowicach rozpocznie się o godz. 12. Manifestacje przed pozostałymi kopalniami JSW rozpoczną się o godz. 13.

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od środy. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. Przewiduje on m.in. zamrożenie płac w 2015 r., zmniejszenie deputatu węglowego, rezygnację z dopłat do zwolnień lekarskich (zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje 80 proc. wynagrodzenia, JSW dopłaca pracownikom pozostałe 20 proc.) oraz uzależnienie wypłaty czternastej pensji od zysku firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozmowy w JSW zawieszone do wtorku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!