XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosyjski węgiel zagraża polskim kopalniom

Rosyjski węgiel zagraża polskim kopalniom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie kopalnie tracą krajowy i zagraniczny rynek na rzecz Rosjan. Węgiel ze Wschodu jest w Polsce sprzedawany po 240 zł za tonę. Cena węgla z polskich kopalń waha się między 270 a 330 zł za tonę.

Od trzech lat systematycznie o ponad 1 mln ton rocznie rośnie import rosyjskiego węgla do Polski. W tym roku możemy sprowadzić z syberyjskich kopalń nawet 4,8 mln ton węgla. Importujemy głównie tzw. gruby węgiel, który spalany jest przede wszystkim w gospodarstwach domowych i niewielkich elektrociepłowniach - poinformował "The Wall Street Journal Polska".

Najbardziej zagrożone rosyjską konkurencją są kopalnie wydobywające właśnie taki surowiec, m.in. pięć kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego.

Rosjanie nie tylko stanowią zagrożenie na krajowym rynku, ale też skutecznie konkurują z naszym eksportem, zwłaszcza do Skandynawii i Wielkiej Brytanii. - Przegrywamy walkę cenową. Koszty wydobycia rosyjskiego węgla SA na poziomie 4 - 15 dol. za tonę, a w Polsce dwa, trzy razy wyższe i będą nadal rosły ze względu na eksploatację coraz trudniejszych pokładów - mówi "WSJ Polska" Jerzy Galemba, szef departamentu analiz Węglokoksu, eksportera polskiego węgla.

Pesymistą jest też Leon Kurczabiński z zarządu KHW. Zwraca uwagę, że import rosyjskiego węgla będzie rósł nie tylko ze względu na konkurencyjną ceną, ale i niską - poniżej 5 proc. - zawartość siarki. - A od stycznia 2008 r. wchodzą w życie bardzo ostre normy emisji tlenków siarki do atmosfery. Zatem mniejsze ciepłownie, których nie stać na odpowiednie instalacje odsiarczania, będą masowo korzystać z rosyjskiego węgla - przewiduje w dzienniku Kurczabiński.

Największe zużycie importowanego węgla ma miejsce na południu kraju, w bliskim zasięgu hrubieszowskiej linii kolejowej łączącej Polskę z Rosją. Rozmówcy "WSJ Polska" podkreślają, że tajemnicą tego popytu jest ukrywane dotowanie rosyjskich kolei przez państwo. Koszt transportu węgla w Polsce stanowi bowiem nawet 20 - 30 proc. jego ceny.

Rosyjski surowiec cieszy się też wielkim powodzeniem w północno-wschodniej Polsce, w regionach graniczących z Kaliningradem, dokąd dociera tanim transportem morskim. Tam również nasze kopalnie tracą rynek.

Od trzech lat polski węgiel wypierany jest również z Finlandii, Danii, wielkiej Brytanii i Szwecji. - Gdy Polacy obniżają cenę o 1 dol. za tonę, to Rosjanie o 2 dol. - komentuje na łamach "The Wall Street Journal Polska" Peter Archbold, analityk agencji ratingowej Fitch z Londynu.

Z powodu rosyjskiej konkurencji Węglokoks, który w 2006 r. wyeksportował 15,3 mln ton węgla, w tym roku ma nadzieję na sprzedaż zaledwie 11 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjski węgiel zagraża polskim kopalniom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!