Roman Łój, szef KHW: upór energetyki fatalny dla górnictwa

Roman Łój, szef KHW: upór energetyki fatalny dla górnictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Można węgla nie kochać z przyczyn ekologiczno-doktrynalnych. Ale póki co, Polska nie ma alternatywy - mówi dla portalu wnp.pl Roman Łój, prezes KHW.

Co Pan sądzi o przyszłości węgla kamiennego, zważywszy na odchodzenie inwestorów od budowy bloków opalanych węglem kamiennym i na wypychanie węgla kamiennego z rynku przez węgiel brunatny?

- W Polsce nie da się w ciągu najbliższych lat znacząco zwiększyć wydobycia węgla brunatnego. Nie da się także przestawić energetyki na bloki gazowe.

Nie mamy warunków do tego, aby zastąpić węgiel kamienny energią słoneczną, albo wiatrową. Wciąż nie wiemy, co będzie z programem elektrowni atomowych.

Jedynym trwałym elementem pozostaje węgiel kamienny, który będzie potrzebny jeszcze przez ileś lat. Można węgla nie kochać z przyczyn ekologiczno-doktrynalnych. Ale póki co, Polska nie ma alternatywy.

Zatem może realny jest scenariusz, że za jakieś 10 lat będziemy głownie bazowali w Polsce na węglu importowanym?

- Teoretycznie można importować węgiel, albo wręcz samą czystą energię, a w Polsce zlikwidować dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Tylko, kto na tym zyska? Bo na pewno ani nie nasz region, ani kraj.

Jak ocenia Pan szanse polskich producentów węgla energetycznego na rynku? Czy w najbliższych latach zdołamy uniknąć zamykania nierentownych kopalń, czy też będzie to ponura konieczność?

- Jeżeli energetyka uprze się, by dłużej niż przez 2013 rok narzucać niskie ceny, kopalnie będą musiały drastycznie ograniczyć wydobycie.

Z naszych analiz wynika, że taką politykę cenową wytrzyma Bogdanka i kopalnie JSW. W Bogdance - z uwagi na warunki, generujące niższe koszty wydobycia.

W JSW niskie wpływy z węgla energetycznego mogą być zrekompensowane zyskiem ze sprzedaży węgla koksowego. W Katowickim Holdingu Węglowym zostałyby dwie kopalnie. Patrząc ogólnie na Polskę - połowa.

To scenariusz daleki od optymizmu...

- Mam jednak nadzieję, że wahania związane z kryzysem i wynikającą z niego dekoniunkturą nie doprowadzą aż do takiego scenariusza.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Zobacz także rozmowę z prezesem KHW: Roman Łój: stanęliśmy pod murem

Tematyka górnicza będzie szeroko poruszana w trakcie V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja 2013 roku w Katowicach.

W środę 15 maja Biuro Centrum przy ulicy Mickiewicza 29 w Katowicach gościć będzie przedstawicieli branży górniczej. Od 9.30 do 11.30 potrwa tam sesja zatytułowana „Trendy w światowym górnictwie węgla kamiennego”.

Z kolei problemy rodzimego górnictwa będą wiodącym tematem sesji „Górnictwo węgla kamiennego w Polsce”, która odbędzie się również 15 maja w gmachu Biura Centrum, ulokowanego w Katowicach przy ulicy Mickiewicza 29, w godzinach od 12.00 do 14.00.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roman Łój, szef KHW: upór energetyki fatalny dla górnictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!