PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Roman Łój, prezes KHW: o mariażu z Węglokoksem, planach wobec ZEC-u i wynikach holdingu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-12-2010 13:15
Roman Łój, prezes KHW: o mariażu z Węglokoksem, planach wobec ZEC-u i wynikach holdingu

Za rok 2010 KHW odnotuje ok. 30 mln zł zysku netto, jeżeli znajdzie się dobra oferta, to być może ZEC Katowice zostanie sprzedany - mówi dla portalu wnp.pl Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.

Prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój odniósł się do informacji, której udzielił mediom wiceprezes Węglokoksu, jakoby Węglokoks miał do końca kwietnia 2011 roku przejąć 85 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego.
- W mojej obecności nie padła żadna deklaracja ze strony resortu gospodarki co do wolumenu akcji oraz horyzontu czasowego realizacji takiego przedsięwzięcia - mówi prezes KHW Roman Łój. - Z rozmów prowadzonych przez nas z właścicielem potwierdza się, że aktualny jest zamysł ewentualnych powiązań Katowickiego Holdingu Węglowego z Węglokoksem. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być wersja wniesienia części akcji KHW do Węglokoksu. Jednak nie jest to jeszcze przesądzone i nie został określony horyzont czasowy dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Prezes Roman Łój wskazuje, że taka operacja musiałaby zostać poprzedzona wnikliwymi analizami, które wskażą, jakie cele dzięki mariażowi z Węglokoksem będzie mógł osiągnąć Katowicki Holding Węglowy.

Wiadomo, że Węglokoks ze spółki zajmującej się handlem węglem, chce stać się podmiotem obecnym w segmencie produkcji węgla.

- Natomiast Katowicki Holding Węglowy potrzebuje zastrzyku w postaci finansowania zewnętrznego - zaznacza prezes Roman Łój. - Jednym z możliwych wariantów jest współpraca z Węglokoksem, który posiada wolne środki w przeciwieństwie do KHW. One mogłyby zostać zainwestowane w KHW w celu spłaty przeterminowanych zobowiązań oraz dla zapewnienia finansowania inwestycji niezbędnych z punktu widzenia holdingu. Musi to być poprzedzone analizami, które pokażą wartość dodaną dla KHW.

Katowicki Holding Węglowy ma ok. 230 mln zł przeterminowanych zobowiązań wobec dostawców i usługodawców, co rodzi liczne problemy przy funkcjonowaniu spółki. Na podobną kwotę KHW ma wyemitowane obligacje węglowe, a zatem taki jest poziom zadłużenia, który holding musiałby w przyszłym roku spłacić. A nakłady inwestycyjne planowane są w przyszłym roku na kwotę ok. 520 mln zł.

Jak wskazuje prezes Roman Łój, samodzielne wejście holdingu na giełdę nie jest w 2011 roku możliwe. KHW ma bowiem problemy z płynnością.

- Potrzebujemy przynajmniej jednego dobrego roku, byśmy mogli myśleć o upublicznieniu części akcji holdingu - mówi prezes Łój. I zaznacza, że ewentualny mariaż z Węglokoksem oddaliłby w czasie prywatyzację Węglokoksu.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP