Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Roman Łój, prezes KHW o emisji obligacji i sprzedaży ZEC-u

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-06-2012 11:30
Roman Łój, prezes KHW o emisji obligacji i sprzedaży ZEC-u
Fot. PTWP

Ważne, by ZEC pod skrzydłami silnego podmiotu mógł doszlusować do czołówki producentów ciepła w Polsce. Nasz doradca, czyli firma DGA, zakończyła już pracę - mówi dla portalu wnp.pl Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.

Walne Zgromadzenie KHW podjęło 14 czerwca decyzję pozwalającą na wyemitowanie przez holding obligacji zabezpieczonych na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Są chyba powody do radości?
- Oczywiście, że tak. Trudno nie być zadowolonym, kiedy jest się pozytywnie ocenionym przez właściciela, który udzielił zgodę na emisję obligacji przez Katowicki Holding Węglowy.

Będą to obligacje pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem spłaty. Obligacje imienne o ograniczonej zbywalności, wyemitowane w złotych, na podstawie prawa polskiego.

Dzięki temu programowi możliwa będzie konwersja zadłużenia na długo i średnioterminowe. A trzeba pamiętać, że zwrot inwestycji w przypadku spółek węglowych też jest długoterminowy.

Ile KHW wyda na inwestycje w 2012 roku?

- Nic się tu nie zmieniło. Chodzi o kwotę 680 mln zł. Jeśli chodzi o obligacje, to zakładamy, że do 3 miesięcy zostanie uruchomiona pierwsza transza.

Przygotowania do emisji trwały przeszło rok. Chodzi tu bowiem o całkiem nowy program w polskim górnictwie.

Pierwszy raz w tej branży udało się pozyskać zgodę banków na finansowanie średnio i długoterminowe, pięcioletnie, a nie jak dotąd jednoroczne.

Co z wydobyciem węgla przez KHW? Uda się wydobyć w całym 2012 roku 12 mln 600 tys. ton, jak przewiduje Plan Techniczno-Ekonomiczny?

- Sądzę, że jest na to duża szansa. W maju kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego zdołały wydobyć 70 tys. ton węgla więcej niż zakładano, natomiast w czerwcu o 80 tys. ton więcej.

A zatem poziom wydobycia, na koniec tego roku, w wysokości 12 mln 600 tys. ton wydaje się być jak najbardziej realny do zrealizowania.

Jak przebiega kwestia sprzedaży ZEC-u Katowice? Pojawiły się głosy, że jak program emisji obligacji nie dojdzie do skutku, to będzie większy nacisk na sprzedaż ZEC-u. Jak Pan to ocenia?

- Emisji obligacji oraz sprzedaży ZEC-u nie należy łączyć ze sobą, to dwie całkiem odrębne kwestie. Działania zmierzające do sprzedaży ZEC-u są kontynuowane.

Ważne, by ZEC mógł się dalej rozwijać, by pod skrzydłami silnego podmiotu mógł doszlusować do czołówki producentów ciepła w Polsce.

Nasz doradca, czyli firma DGA, zakończyła pracę. Obecnie czekamy na zgodę właściciela na rozpoczęcie procesu wyłonienia nabywcy. Wniosek jest już złożony.

Duże jest zainteresowanie ZEC-em?

- Tak. Zainteresowanie ZEC-em przejawia kilka firm branżowych, jak i potencjalnych inwestorów finansowych.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP