PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rola nadzoru górniczego w ochronie złóż kopalin i terenów górniczych

Autor: BEZPIECZEŃSTWO PRACY I OCHRONA ŚRODOWISKA W GÓRNICTWIE - Piotr Wojtacha, Jarosław Mgłosiek, Jerzy Janduła
21-05-2013 09:41 |  aktualizacja: 04-06-2013 09:41

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej odbywa się na szczeblu gmin, województw i kraju. Zakres i sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy określa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym [18], przyjmując ład przestrzenny i zrównoważony rozwój za podstawę tych działań.

1. Wstęp
W planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się m.in. wymagania ładu przestrzennego, walory architektoniczne i krajobrazowe oraz wymagania ochrony środowiska, w tym ochronę złóż kopalin. Ochrona złóż kopalin polega m.in. na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu kopalin, wraz z kopalinami towarzyszącymi. Zgodnie z wymogami ochrony środowiska, eksploatację złóż kopalin prowadzi się w sposób gospodarczo uzasadniony, przy zastosowaniu środków ograniczających szkody w środowisku i przy zapewnieniu racjonalnego wydobycia i wykorzystania kopaliny [15].

Szeregiem narzędzi, pozwalających na sprawowanie nadzoru i kontroli w zakresie gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania i likwidacji zakładu górniczego oraz ochrony terenów górniczych, w tym także dających wpływ na sposób ich zagospodarowania, dysponują organy nadzoru górniczego. Narzędzia te nieco zmieniło nowe Prawo geologiczne i górnicze [24] (dalej: Pgg). W artykule – na tle wybranych zagadnień planowania przestrzennego i ochrony złóż kopalin – przedstawiono zarys aktualnej roli organów nadzoru górniczego w przedmiotowym zakresie, uzupełniony o prezentację ich działań i inicjatyw, zmierzających do podniesienia standardów ich działalności. Rozwija on zagadnienia częściowo prezentowane przez autorów już wcześniej [25].

2. Górnictwo w aspekcie zagospodarowania przestrzennego

Planowanie przestrzenne w gminach może odbywać się poprzez uchwalanie dwóch rodzajów opracowań planistycznych, tj. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (dalej: studium) oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: mpzp). Ich sporządzenie należy do zadań własnych gminy. Opracowanie studium jest obowiązkowe i dotyczy obszaru w granicach administracyjnych gminy. Studium jest dokumentem planistycznym wiążącym organy gminy przy sporządzaniu mpzp. Uwzględnia się w nim m.in. występowanie udokumentowanych złóż kopalin i terenów górniczych.

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w mpzp, uchwalanym przez radę gminy. Plan ten jest aktem prawa miejscowego na terenie gminy. Można go sporządzić dla fragmentu gminy. Określa się w nim m.in. granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, w tym terenów górniczych. Terenem górniczym, w rozumieniu Pgg, jest przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 569 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 192 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP