Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rokowania Kadry Górnictwo w PGG ws. czternastki: czekanie na rozstrzygnięcia sądowe

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
05-04-2017 09:37
Rokowania Kadry Górnictwo w PGG ws. czternastki: czekanie na rozstrzygnięcia sądowe
Fot. PTWP

W czwartek 30 marca doszło do rokowań w ramach sporu zbiorowego między MZZ Kadra Górnictwo a zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Zarząd PGG wie, że w sądach pojawiły się pozwy w kwestii wypłaty 14-tej pensji. W związku z powyższym zaproponował, by do czasu rozstrzygnięć sądowych zawiesić spór zbiorowy w przedmiotowej kwestii.

17 lutego 2017 roku MZZ Kadra Górnictwo zwrócił się do zarządu Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. z pismem z żądaniem, w terminie do końca lutego 2017 roku, wypłacenia wszystkim uprawnionym dodatkowej nagrody rocznej tzw. 14-tej pensji za 2016 rok, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w Kompanii Węglowej SA.
Zarząd PGG wskazał, że sprawa ta wymaga analizy pod względem formalno-prawnym, która rozstrzygnie o możliwości wykonania takiej operacji, bowiem porozumienie z 19 kwietnia 2016 roku nie zakładało wcześniejszego przywracania takiej wypłaty. Kolejnym pismem z 17 marca br. Kadra Górnictwo wniosła do zarządu PGG o kontynuowanie procedury związanej z prowadzeniem sporu zbiorowego.

Zarząd wystosował powiadomienie o zaistnieniu sporu zbiorowego do Inspektoratu Okręgowego PIP w Katowicach oraz przesłał zaproszenie na spotkanie do MZZ Kadra Górnictwo w celu rozwiązania sporu zbiorowego.

Odnosząc się do żądania przekazano, że zarząd PGG stoi na stanowisku, iż żądanie zgłoszone przez MZZ Kadra Górnictwo nie może być zrealizowane, bowiem pracodawca nie ma do podstawy prawnej.

Zgodnie z załącznikiem nr 5 do porozumienia z 20 grudnia 2004 roku w § 1 pkt. 1 zapisano, że tzw. 14-ta pensja, przysługuje pracownikom pozostającym w stanie zatrudnienia w dniu 31 grudnia. Pracownicy Kompanii Węglowej, zgodnie z porozumieniem zawieszającym prawo do dodatkowej nagrody rocznej z 19 kwietnia 2016 roku, z tym dniem utracili to prawo.

Wyjątkiem od tej reguły byli pracownicy, z którymi umowa o pracę została rozwiązana lub wygasła przed dniem 19 kwietnia 2016 roku z powodu przejścia na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, świadczenie przedemerytalne lub świadczenie rehabilitacyjne. Z informacji zarządu PGG, Kompania Węglowa SA wypłaciła tej grupie pracowników proporcjonalne do okresu zatrudnienia kwoty czternastki.

W trakcie spotkania zaznaczono, że kluczowym argumentem zarządu PGG w niniejszym sporze zbiorowym jest zdefiniowanie osób uprawnionych, o czym decyduje data ustalenia uprawnień pracownika do dodatkowej nagrody rocznej.

Podczas spotkania wskazano, że zarząd Polskiej Grupy Górniczej orientuje się w tym, że w sądach pojawiły się pozwy w kwestii wypłaty 14-tej pensji. W związku z powyższym zaproponował, żeby do czasu rozstrzygnięć sądowych zawiesić spór zbiorowy w przedmiotowej kwestii.

MZZ Kadra Górnictwo 14-stą pensję traktuje jako element funduszu wynagrodzeń, a zatem jeden z elementów pracowniczego wynagrodzenia za świadczenie pracy. Zdaniem Kadry Górnictwo porozumienie z 19 kwietnia 2016 roku nie może odbierać zapłaty za już wykonaną pracę.

Kadra Górnictwo przyjęła propozycję zarządu Polskiej Grupy Górniczej odnośnie zawieszenia sporu zbiorowego do czasu rozstrzygnięć sądowych. Strony zgodnie oświadczyły, że uzgodnieniem spotkania z rokowań jest zawieszenie sporu zbiorowego do czasu uzyskania w spornej kwestii rozstrzygnięć sądowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP