Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2015 będzie doskonały dla górnictwa?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
08-07-2015 06:11
Rok 2015 będzie doskonały dla górnictwa?

Prognozy dla światowego górnictwa są optymistyczne. Polskie przedsiębiorstwa wydobywające węgiel należą do grupy najsłabszych firm, dlatego powinny obecnie skupić się na optymalizacji kosztów oraz przeglądzie portfela wytwórczego, czyli działaniach, które zostały już wdrożone przez światowych konkurentów.

Fot. Fotolia

Po trzech latach intensywnej restrukturyzacji, rok 2015 może być pierwszym, kiedy branża górnicza wygeneruje dodatni wynik gotówkowy. To także doskonały rok, aby przygotować działalność górniczą na następny cykl wzrostowy - wynika z raportu firmy doradczej Roland Berger Strategy Consultants "Odbicie w górnictwie".

Autorzy raportu wyliczają, że na początku 2015 roku, firmy górnicze na świecie posiadały łącznie ok. 91 mld dolarów gotówki do wykorzystania, a ich zarządy muszą teraz zdecydować, jaki jest najlepszy sposób na wykorzystanie ograniczonych zasobów w nowej erze górnictwa
Rezerwy gotówkowe są ponownie na poziomie z 2008 roku, stanowiąc zaledwie 40 proc. poziomu z 2011 roku. W obecnej chwili zarządzający w górnictwie muszą podjąć kluczowe decyzje dotyczące strategii w następnej dekadzie, która zapewni odpowiedni zwrot ich akcjonariuszom w długim okresie.

Trudna reorganizacja struktury kosztów, która była dokonywana przez ostatnie trzy lata zaczyna przynosić rezultaty. 5 największych firm górniczych wygenerowało dodatni wynik gotówkowy już w 2014 roku, a branża ma wejść na tą samą ścieżkę w tym roku. Roland Berger przewiduje, że 2015 będzie pierwszym rokiem nowej rzeczywistości w branży górniczej. Firmy muszą zdecydować, jaką rolę chciałyby odgrywać na osłabionym, ale nadal stabilnym rynku górniczym.

Klęska urodzaju

Podobnie jak inne branże przemysłu przetwórczego, górnictwo wymaga wysokich i długotrwałych inwestycji oraz zarządzania mocami produkcyjnymi, przy jednoczesnym zapewnieniu zwrotów w długim terminie i budowaniu wartości dla akcjonariuszy.

- Przedsiębiorstwa w branży chemicznej, metalurgicznej, czy petrochemicznej mają podobne podejście do rozwoju biznesu i starają się zoptymalizować swoją pozycję w łańcuchu wartości. Branża wydobywcza jednak dotknięta jest klęską urodzaju wywołaną przez zawyżone prognozy wzrostu krajów BRIC. Po trzech latach restrukturyzacji nadszedł czas na przerwę i ocenę, w jaki sposób ten okres restrukturyzacji wpłynął na pozycję działalności górniczej w kontekście nowych wyzwań i co może zostać zrobione w celu dalszej poprawy pozycji konkurencyjnej - mówi partner Roland Berger, Serge Lhoste, główny autor raportu.

Pierwszy rok nowej rzeczywistości w branży górniczej

Odkąd w 2011 roku spadły ceny kopalin, doświadczone i rozważne firmy skupiały się na zabezpieczeniu gotówki. Nowa rzeczywistość cenowa zmuszała do dostosowania struktury kosztów, a firmy zaczęły koncentrować się bardziej na efektywności niż wzroście wolumenu produkcji. Wprowadzone w następstwie tego programy optymalizacji kosztów, kapitału pracującego i nakładów inwestycyjnych zaczęły przynosić rezultaty. W 2015 branża ma ponownie generować dodatni poziom przepływów pieniężnych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP