Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2013 trudniejszy dla górnictwa niż lata wcześniejsze

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
14-01-2013 05:39
Rok 2013 trudniejszy dla górnictwa niż lata wcześniejsze
fot. PTWP

Rok 2013 będzie trudniejszy dla sektora węglowego niż lata 2012 i 2011. Na to się składa wiele czynników, przede wszystkim globalnych – mówi Michał Lubieniecki, wiceprezes zarządu firmy doradczej Icentis.

Jak polskie górnictwo jest postrzegane przez instytucje finansowe?
- Postrzeganie branży górniczej przez polskie i międzynarodowe instytucje finansowe i inwestorów w ostatnich latach bardzo się poprawiło. Polska ma szczególne miejsce w Europie, zarówno jeśli chodzi o wydobycie kopalin energetycznych, jak węgiel, jak i wydobycie surowców, np. miedź. Polska jest w tym obszarze europejską potęgą i liczącym się graczem w skali światowej. Te branże, szczególnie jeśli chodzi o węgiel kamienny, w ostatnich latach przeszły bardzo dużą zmianę. Dwie spółki węglowe – JSW i Bogdanka - są notowane na GPW, mamy zamknięte pierwsze średnioterminowe finansowanie dla innej firmy węglowej, czyli KHW. Branża jest coraz lepiej rozumiana przez finansujących i inwestorów instytucjonalnych.

Sytuacja spółek węglowych w ostatnich miesiącach jednak się pogarsza.

- Rok 2013 będzie trudniejszy dla sektora węglowego niż lata 2012 i 2011. Na to się składa wiele czynników, przede wszystkim globalnych, z których część powinna mieć raczej charakter krótkoterminowy, jak niepewność związana ze zmianą przywództwa w Chinach, nadpodaż węgla w Stanach Zjednoczonych wywołana nadzwyczajnymi spadkami cen gazu (które częściowo już zostały odwrócone), czy kolejne spowolnienie gospodarcze w Europie. Mamy też trudną sytuację na rynku energii. Ceny energii elektrycznej spadły do poziomu, gdzie duża część floty generacyjnej działa na granicy rentowności lub wręcz poniżej. Np. w przypadku niemieckich koncernów jedyna część konwencjonalnej floty generacyjnej, przynosząca w ostatnim okresie zyski, to elektrownie węglowe, bo energetyka gazowa generuje ujemne marże.

Instytucje finansowe oraz inwestorzy rozumieją, że górnictwo jest biznesem o charakterze długoterminowym, który z jednej strony jest kapitałochłonny i ma długoterminowe okresy zwrotu ale z drugiej strony jest stabilny - zwłaszcza węgiel energetyczny jest trudny do zastąpienia nawet w średnim i długim okresie. W Polsce nikt nie podważa tezy, że węgiel będzie odgrywał w przewidywalnej przyszłości fundamentalną rolę w miksie energetycznym. Widzimy, że w wielu krajach Europy następuje refleksja co do znaczenia węgla w wytwarzaniu energii, tak jest np. w Niemczech czy nawet Włoszech, gdzie udział węgla w produkcji energii systematycznie spadał, ale ten trend się ostatnio odwraca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP