Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rodzima energetyka kupuje węgiel z polskich kopalń po cenach znacznie niższych niż światowe

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
17-11-2017 11:53 |  aktualizacja: 17-11-2017 12:35
Rodzima energetyka kupuje węgiel z polskich kopalń po cenach znacznie niższych niż światowe

Temat cen węgla z rodzimych kopalń na potrzeby krajowej energetyki jest poruszany od lat

Fot. Shutterstock.

Rodzima elektroenergetyka nabywa węgiel z polskich kopalń po znacznie niższych cenach od tych obowiązujących na światowym rynku. W górnictwie wskazują, że dostarczanie węgla z polskich kopalń do krajowej energetyki poniżej cen obowiązujących w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wpływa m.in. na możliwość pozyskiwania przez rodzimych producentów węgla środków na realizację niezbędnych inwestycji.

 • W branży wskazują, że aby ustabilizować poziom wydobycia w kolejnych latach, trzeba inwestować, czemu sprzyjałoby  wyrównywanie tej różnicy cenowej.
 • Jak wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w trzecim kwartale 2017 roku średnia cena zbytu miałów energetycznych rodzimych producentów dla energetyki zawodowej wynosiła 9 zł/GJ, podczas gdy średnia cena węgla energetycznego w portach ARA kształtowała się na poziomie 12,3 zł.
- Nie może dalej być tak, jak to było jeszcze niedawno, kiedy to w czasie dekoniunktury na węglowym rynku ceny surowca malały, a ceny energii elektrycznej rosły - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Jakoś wtedy wielu nie dostrzegało problemu, choć górnictwo było w opłakanej sytuacji. Teraz jest koniunktura i ceny węgla są dość wysokie, a energetyka stała się mało elastyczna i nadal chciałaby nabywać węgiel tanio. To nie jest w porządku - zaznaczył Wacław Czerkawski. 

Wiadomo, że niedobór węgla na krajowym rynku to między innymi efekt zaniechań inwestycyjnych na przestrzeni ostatnich lat. Braki te uzupełnia się węglem pochodzącym z importu (szacuje się, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. import węgla do Polski wyniósł 7,3 mln ton, podczas gdy w tym samym okresie roku 2016 było to 5,2 mln ton).

Ceny węgla dla energetyki na światowym rynku są na wysokim poziomie. Stąd coraz częstsze opinie, że sektor energetyczny  będzie chciał je sobie zrekompensować, podnosząc ceny energii elektrycznej.

- Wysokie ceny węgla biorą się z tego, że od kilkunastu co najmniej lat na węglu zarabiają wszyscy oprócz samych górników - podkreślił Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej, cytowany przez Solidarność Górniczą. - Zyski czerpią pośrednicy w handlu węglem, narzucający horrendalne marże, oraz spółki energetyczne. Jeśli pośrednik kupuje węgiel w kopalni za 600 złotych z groszami, odsprzedaje go potem za 900-1000 złotych. Z energetyką jest z kolei tak, że te spółki zarobiły przez ostatnich 5-6 lat kilkanaście miliardów złotych na górnictwie. W jaki sposób? Gdy cena węgla na rynkach światowych oscylowała wokół 120 dolarów za tonę, polskie spółki węglowe, wskutek decyzji politycznych, były zmuszone do sprzedaży węgla branży energetycznej za 60-70 dolarów. Politycznie zablokowano spółkom węglowym możliwość podnoszenia cen węgla dla energetyki do poziomu rynkowego, żeby nie wzrosła cena energii. Kiedy przyszła dekoniunktura, wszyscy o tym „zapomnieli”. Spółki energetyczne zaczęły się wręcz domagać renegocjacji kontraktów, bo chciały płacić za węgiel jeszcze mniej, obniżać cen energii jednak nie chciały, a o jakimkolwiek wsparciu dla górnictwa z ich strony nie było nawet mowy. Sektor wydobywczy uratowali przede wszystkim sami górnicy - zaznaczył Hutek.

KOMENTARZE (18)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP