Rewitalizacja Bytomia będzie kosztować ok. 1 mld zł

Rewitalizacja Bytomia będzie kosztować ok. 1 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ruszyła kampania zapowiadająca siedmioletni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy Bytomia. Wśród jej celów znalazły się m.in. rewitalizacja śródmieścia, walka z ubóstwem, pobudzenie gospodarki. Łączny planowany koszt przedsięwzięcia to ok. 1 mld zł.

Bytom, Wałbrzych i Łódź to trzy miasta szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury, które włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji, jako wymagające specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).

Bytom, Łódź i Wałbrzych zostały też wybrane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do ministerialnego pilotażowego projektu rewitalizacji. Ich samorządy w ramach pilotażu mają wypracować tzw. dobre praktyki rewitalizacyjne, które będzie można zastosować w innych polskich miastach. Katalog tych praktyk ma być jednym z elementów Narodowego Planu Rewitalizacji.

Rewitalizacja to - jak podkreśla samorząd Bytomia - inaczej ożywienie, dodanie energii i wizji rozwoju miasta. Ma ona pobudzać mieszkańców i przedsiębiorców do aktywnego włączenia się w proces zmian - "Na lepsze. Na nowsze. Na bardziej przyjazne". Rewitalizacja to również podejmowanie działań w obszarach kryzysowych, takich jak m.in. walka z ubóstwem, wyłączeniem społecznym, czy bezrobociem m.in. wśród osób po 50 roku życia, osób długotrwale bezrobotnych, czy samotnych młodych matek".

Jak podkreśla naczelnik wydziału strategii i funduszy europejskich w Urzędzie Miejskim w Bytomiu Izabela Domogała, realizowane w ramach rewitalizacji projekty będą różnorodne, od urbanistycznych - "twardych", po "miękkie" - zorientowane na rozwój ludzi. Będzie to - jak podkreśla Domogała - zarówno "rewitalizacja miasta jak i jego mieszkańców". "Odnowa miasta i mieszkańców jest procesem łączonym" - powiedziała.

Rewitalizacja śródmieścia Bytomia, to jeden z głównych celów, na który mają trafić środki przypisane tamtejszemu Obszarowi Strategicznej Interwencji (OSI). "Ma stać się impulsem rozwojowym dla całego miasta. Podstawą odnowy śródmieścia będą cztery główne projekty związane z rewitalizacją nieruchomości, zasobów mieszkaniowych i otoczenia budynków mieszkalnych oraz termomodernizacją budynków infrastruktury publicznej" - poinformował samorząd na stronie internetowej poświęconej przedsięwzięciu (www.bytomodnowa.pl).

"Trzeba jednak dodać, że OSI został obudowany o dodatkowe projekty, które również będą finansowane ze środków Unii Europejskiej. To m.in. projekty kluczowe, takie jak budowa bytomskiej centralnej trasy północ-południe, budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego, wraz z którym powstanie kilka kilometrów ścieżek rowerowych. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju inwestycje - termomodernizacje, czy rewitalizacje w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych" - dodała naczelnik.

"Odnowa miasta, odnowa Bytomia jest zaplanowana na około miliard złotych. Jest to proces siedmioletni, który potrwa do ok. 2022 roku" - powiedziała.

Domogała wskazała, że rozpoczęta w sobotę kampania informacyjna "Akcja-rewitalizacja" promująca ten proces ma zachęcić mieszkańców do udziału w nim, m.in. poprzez rozpoczęte konsultacje społeczne.

"Zaczęliśmy kampanię informacyjną i edukacyjną dotyczącą rewitalizacji, żeby naszym mieszkańcom przybliżyć czym jest rewitalizacja. Muszą wiedzieć, że dotyczy ona nie tylko remontów, ale również odnowy przestrzeni, skwerów, podwórek, ulic. Dlatego pytamy ich, co chcieliby w tej przestrzeni zobaczyć za te kilka lat" - dodała.

Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Zamknięto pięć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących. Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rewitalizacja Bytomia będzie kosztować ok. 1 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!