Reszczyński ma plan awaryjny dla KGHM

Reszczyński ma plan awaryjny dla KGHM
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Gdybym kandydował na prezesa, oznaczałoby to, że muszę coś udowadniać, że nie jestem pewien słuszności swoich działań w kierownictwie spółki - mówi Ireneusz Reszczyński, pełniący obowiązki prezesa KGHM.

- Na prezesie takiej firmy, jak KGHM spoczywa ogromna odpowiedzialność i powinien mieć prawo doboru swoich najbliższych współpracowników. W myśl zasady, jak sobie pościeli, tak się wyśpi - mówi Reszczyński

- Podstawowym problemem jest faktycznie spadek produkcji miedzi z tzw. wsadów własnych. Złoża miedzi, które dotąd eksploatowaliśmy, są coraz uboższe. Potrzebne są szybkie i konkretne działania, żeby nie doszło do dalszego spadku produkcji poniżej obecnego poziomu, czyli około 500 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie - dodaje. - Ilość wydobytego metalu zależy od dwóch czynników. Od zawartości czystej miedzi w rudzie, która wyraźnie spada. Kilka lat temu było to ponad 2 proc., teraz schodzimy poniżej 1,7 proc. Gdy spada zawartość metalu, żeby utrzymać planowany poziom produkcji trzeba wydobywać więcej rudy. I to jest ten drugi czynnik. Większe wydobycie byłoby możliwe, gdyby w latach 2000-2005 nie zmniejszono liczby kilometrów tzw. robót przygotowawczych. W dużym skrócie prace te polegają m.in. na przecięciu złoża tak, aby mieć dostęp do poszczególnych pól wydobywczych. Bez robót przygotowawczych, które należy wykonać z kilkuletnim wyprzedzeniem, nie można wydobywać rudy, nawet jeśli są ludzie, potencjał i sprzyjająca koniunktura.

- Równie ważnym czynnikiem jest naturalny proces zubożenia złoża. Do tego dochodzą jeszcze problemy, związane z organizacją pracy. Do połowy zeszłego roku czas pracy górników był dłuższy, ponieważ pracowano również w niedziele. Jednak m.in. w związku z zaostrzeniem prawa pracy należało ograniczyć ilość tzw. nadgodzin. W górnictwie efektywny czas pracy jest znacząco krótszy od nominalnego. W związku z coraz trudniejszymi warunkami pracy, parametry te ciągle się pogarszają. Musimy więc, wspólnie z organizacjami związkowymi, wypracować nowy system organizacji pracy, który pozwoli zwiększyć jej efektywność. Obecnie kończy prace zespół powołany specjalnie do tego zadania. Reorganizacja będzie wymagała zmiany kodeksu pracy w tych przypadkach, w których dotyczy on górnictwa. Wprowadzone zostaną też zmiany w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Nie mogę jednak teraz mówić o szczegółach - mówi pełniący obowiązki prezesa KGHM

- Innym wyzwaniem jest konsolidacja trzech kopalń - Rudna, Lubin, Polkowice oraz obszaru górniczego pod nazwą Głogów Głęboki. One muszą zostać połączone, zwłaszcza że eksploatują jedno i to samo złoże. Górnicy będą pracować w jednej kopalni, którą będzie zarządzał jeden zespół dyrekcyjny. Zmiany te nie dotkną ludzi pracujących na dole. Będą dotyczyły wyłącznie administracji i kadry zarządczej, gdzie przerosty są ogromne i widoczne gołym okiem. Funkcje i stanowiska są powielane, a zarobki niewspółmiernie wysokie do wkładu pracy.

Na szczęście dla nas okres koniunktury przedłuża się. Wcześniej mówiło się, że trend odwróci się już w 2008 r., teraz w większości prognozy zakładają, że ten rok będzie jeszcze dla nas bezpieczny. Wszyscy są jednak zgodni: odwrócenie tendencji jest nieuniknione i może nastąpić już w 2009 r.

Producenci mają nadzieję, że cena miedzi zatrzyma się na poziomie kosztów najdroższych producentów, do których należy też KGHM. To scenariusz optymistyczny. Ale może być też tak, że ceny gwałtownie spadną poniżej kosztów najdroższych producentów. To będzie już dramat. Większość analityków sądzi, że cena nie spadnie poniżej 4 tys. USD za tonę. Gdyby była niższa - to oznaczałoby konieczność realizacji planów awaryjnych. A w górnictwie jest to szczególnie trudne, bo koszty stałe stanowią większą część kosztów łącznych (około 80 proc.).

Czy zamierzają Państwo przyspieszyć inwestycje w złoża za granicą? Była już mowa o złożach m.in. w Niemczech.

Złoża położone w Niemczech przy granicy z Polską są dla nas o tyle interesujące, że koncentrat tam wyprodukowany mógłby być przetapiany u nas. Mogłoby to być zaplecze dla naszych hut. Jeśli chodzi o złoża położone dalej, to raczej myślimy o inwestycjach kapitałowych, czyli przejęciach całych projektów górniczych.

Zakup koncesji na poszukiwanie i eksplorację złoża jest oczywiście dużo tańszy od akwizycji kopalni. Jednak wiąże się z tym bardzo duże ryzyko. Nabywając koncesję nie ma się jeszcze pewności co do zawartości złoża.

Na zakup koncesji i koszty związane z eksploracją moglibyśmy przeznaczyć w tym roku kilkadziesiąt milionów złotych. Obecnie KGHM nie ma żadnych koncesji zagranicznych. Jest wstępne porozumienie z chińskim partnerem, dotyczące planów eksploracji złoża w Mongolii Wewnętrznej. W maju lub czerwcu może dojść do rozmów w sprawie uszczegółowienia tych porozumień. Przede wszystkim należy ustalić cenę koncesji i sposób eksploracji. Jest też wiele innych projektów koncesyjnych, prowadzimy rozmowy, ale nie możemy udzielać na ten temat informacji. Oprócz Niemiec i Chin, możemy mówić np. o Kazachstanie. Jest też złoże na Ukrainie, ale słabo rozpoznane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!