Resort energii chce wspomóc kopalnię Silesia w sprzedaży węgla

Resort energii chce wspomóc kopalnię Silesia w sprzedaży węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował w poniedziałek wsparcie resortu dla należącej do czeskiego inwestora kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która ma kłopoty ze zbytem węgla. Analizowane będą też możliwości lokowania polskiego węgla na czeskim rynku.

Kopalnia Silesia należy do czeskiego holdingu EPH (Energetyczny i Przemysłowy Holding), który zabiegał wcześniej o kupno Elektrowni Rybnik (Silesia mogłaby dostarczać tam węgiel - PAP) od francuskiego koncernu EDF. Ostatecznie jednak polskie aktywa EDF ma nabyć konsorcjum PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika.

Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom Tobiszowski, już po tym, kiedy okazało się, że EPH nie kupi elektrowni w Rybniku, czeski holding skierował do premier Beaty Szydło pismo, zawierające informację o możliwości odsprzedaży kopalni Silesia. Niezależnie od tej propozycji, szefowie Ministerstwa Energii mieli już zaplanowane spotkania z przedstawicielami należącej do czeskiego inwestora kopalni oraz z EPH.

"Jestem po rozmowie z EPH; co do kopalni Silesia, to rozpoczynamy pewną współpracę (…). Jako właściciel (polskich kopalń - PAP) zdeklarowaliśmy się do pewnego wsparcia, chociaż to jest prywatna kopalnia. Ale uznaliśmy, że będziemy także tu aktywni, żeby pomóc w tym trudnym okresie" - powiedział Tobiszowski.

"Pomożemy Silesii, bo mają pewne problemy ze zbyciem węgla w ostatnim czasie; pomożemy im, żeby mogli poprzez sprzedaż węgla móc utrzymać swój wynik finansowy i aby zwracały im się nakłady, które ponieśli" - wyjaśnił wiceminister.

"Jest podtrzymanie z naszej strony woli współpracy; z tego co wiem, EPH i kopalnia Silesia pozytywnie odbiera te nasze nadziałania" - wskazał Tobiszowski. Jak poinformował, temat ewentualnej sprzedaży kopalni przez czeskiego inwestora nie został w rozmowach podjęty; skoncentrowano się natomiast na polskim wsparciu dla kopalni.

Wiceminister wyjaśnił, iż stronie polskiej zależy, aby również prywatny inwestor, który zainwestował w górnictwo, mógł realizować swoją działalność, pokazując, że - jak mówił Tobiszowski - "warto zainwestować w sektor węgla kamiennego nawet w tak trudnym okresie".

Wiceminister poinformował także, że do Ministerstwa Energii wpłynęły zapytania dotyczące możliwości wsparcia czeskiego sektora energetycznego poprzez dostawy polskiego węgla - muszą przeanalizować to teraz polskie firmy: Polska Grupa Górnicza, Węglokoks i PKP Cargo.

"To jest dla nas dobra wiadomość, bo pokazuje, że rynek zaczyna się porządkować; to jest też dla nas dodatkowa oferta, z którą PGG, przez Węglokoks, będzie musiała się zmierzyć. Swoje miejsce ma tam również PKP Cargo" - ocenił Tobiszowski.

Pytany o potencjalny termin sfinalizowania transakcji sprzedaży polskich aktywów EDF wiceminister ocenił, że powinno to nastąpić w kwietniu, a najdalej w maju. Transakcja ta - jak wcześniej informowano - ma obejmować nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik, oraz nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja - właściciela czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Tymczasem rząd nie zgodził się na podział EDF Polska. W efekcie 18 stycznia rozwiązano umowę na wyłączność negocjacji między EDF a IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych grupy EDF.

Polskie aktywa EDF ma nabyć konsorcjum PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Pytany, czy możliwe jest dopuszczenie - na obecnym lub przyszłym etapie - kolejnego partnera, który współfinansowałby przedsięwzięcie, Tobiszowski odpowiedział: "Jeśliby takie okoliczności się pojawiły, myślę, że pochylilibyśmy się nad tym i o tym rozmawiali".

"W kwietniu, najpóźniej w maju, temat powinien być rozstrzygnięty od strony właścicielskiej; później otworzy nam się sprawa, czy zainteresowani będą w to wchodzić" - powiedział Tobiszowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort energii chce wspomóc kopalnię Silesia w sprzedaży węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!