XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rekord importu węgla

Rekord importu węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy kupią za granicą 66 proc. surowca więcej niż w 2007 r. Do Polski trafi nawet 10 mln ton węgla. Import może pierwszy raz przewyższyć eksport.

Z danych dostępnych w resorcie finansów wynika, że w pierwszym kwartale sprowadzono do Polski 2,5 mln ton węgla. To pozwala prognozować, że na koniec roku import sięgnie 10 mln ton przy krajowej produkcji na poziomie ok. 80 mln ton - pisze "Rzeczpospolita". W Polsce wydobycie węgla w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2008 r. spadło o ok. 8 proc. w stosunku do tego samego okresu 2007 r.

– Dlatego wzrasta import. Przez lata zaniedbano przygotowanie pól wydobywczych i takie są efekty – mówi dziennikowi Piotr Dziewit z zarządu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Najwięcej węgla importujemy z Rosji, w tym roku nawet 6 mln ton. – Nasza prognoza sprzedaży 1 mln ton w Polsce jest aktualna, o wyższej pomyślimy jesienią – mówi Piotr Matuszak, szef SUEK Polska, firmy sprowadzającej węgiel z Rosji.

W ciągu pięciu miesięcy tego roku zwiększyliśmy też import z Ukrainy. Jak podała agencja RBK-Ukraina, powołując się na dane ukraińskich służb celnych, w tym czasie do Polski trafiło 131 tys. ton ukraińskiego węgla o wartości 18,6 mln dolarów. – Zapewne chodzi o sprzedaż dobrego węgla koksującego – powiedział „Rzeczpospolitej” Anatolij Akimoczkin, szef związku górniczego w Doniecku. Surowiec trafił prawdopodobnie do Huty Częstochowa – własności Związku Przemysłowego Donbasu (ISD).

Największe polskie elektrownie państwowe – Kozienice, ZEDO i Opole – nie przyznają się do zwiększenia importu. Prywatne potwierdzają nieoficjalnie, że ilość surowca kupowanego przez nie za granicą wzrasta. Podobnie jest w elektrociepłowniach i koksowniach.

Ale możliwości importu są ograniczone. – Port Północny w Gdańsku nie może przyjmować surowca, co jest możliwe np. w Świnoujściu – mówi dziennikowi Jerzy Galemba, rzecznik Węglokoksu, głównego polskiego eksportera węgla. – Poza tym spada wydobycie światowe, a więc i eksport – dodaje.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekord importu węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!