Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rekompensat utraconych dochodów gminy górnicze będą dochodzić w MF

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
16-12-2009 05:10
Rekompensat utraconych dochodów gminy górnicze będą dochodzić w MF

W związku z publikacją informacji po konferencji prasowej przedstawicieli gmin górniczych 14 bm., o wyjaśnienia kluczowych zarzutów stawianych stronie rządowej zwróciliśmy się do jednego ze współautorów projektu nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze - wiceministra środowiska, głównego geologa kraju Jacka Jezierskiego.

Odpowiedzi udzielił w jego imieniu Grzegorz Zygan, dyrektor Biura Prasowego MŚ. Oto pytania i przesłane do nas odpowiedzi:
Jaka była idea i przesłanki, które skłoniły MŚ do nadania takiego kształtu ustawy, że gminy górnicze stracą 100 mln zł rocznie, które obecnie wpływają z tytułu podatku od nieruchomości stałych budowli pod ziemią oraz z tytułu opłaty tzw. eksploatacyjnej (w 60 proc.). Dlaczego w szczególności MŚ chce pozbawić 40 proc. wpływu z opłat eksploatacyjnych NFOŚiG, zmieniając formułę naliczania złóż bilansowych?

- Celem przygotowanego projektu Prawa geologicznego i górniczego było uproszczenie procedur oraz usunięcie barier utrudniających wykonywanie działalności regulowanej tym prawem. Ten sam cel przyświecał również przy projektowaniu rozwiązań polegających na rezygnacji z kryteriów bilansowości ustalanych rozporządzeniem ministra środowiska. Ustalanie kryteriów przez przedsiębiorcę wpłynie również na uproszczenie procesu dokumentowania złóż kopalin.

Niejednokrotnie przedsiębiorca jest zainteresowany pozyskiwaniem kopaliny niższej jakości, niż przewidują obowiązkowe kryteria, jednakże nie może tej kopaliny udokumentować z powodu ograniczeń prawnych. W takiej sytuacji musi występować do organu o wyrażenie zgody na zmianę tych kryteriów. Prostszym rozwiązaniem jest zatem umożliwienie przedsiębiorcy dokumentowania złoża na podstawie własnych kryteriów bilansowości.
Nieuzasadnione są obawy, że przy zastosowaniu ostrzejszych kryteriów przedsiębiorca będzie zainteresowany dokumentowaniem złoża w mniejszych granicach. Nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, przedsiębiorca ten nie miałby możliwości wydobywania kopalin spoza granic złoża nie objętych taką dokumentacją. W przypadku, gdy podjąłby on wydobycie nieudokumentowanego złoża, naraziłby się na sankcje w postaci chociażby opłaty podwyższonej.

Podkreślić wypada, że problem ten nie ma związku z pozbawianiem wpływów beneficjentów, w tym NFOŚiGW opłaty eksploatacyjnej, ponieważ podstawę do naliczenia opłaty eksploatacyjnej stanowi zawsze kopalina wydobyta, a nie kopalina udokumentowana w złożu. Fakt udokumentowania kopaliny w złożu nie rodzi obowiązku po stronie przedsiębiorcy ponoszenia opłaty eksploatacyjnej.

Czy strona społeczna była zaproszona do zgłaszania uwag do projektu ustawy, czy je zgłosiła, a jeżeli tak - czy strona rządowa je uwzględniła (chodzi nadal głównie o dwie ww. sprawy).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP