XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rejon wstrząsu w kopalni Jas-Mos pozostanie zamknięty

Rejon wstrząsu w kopalni Jas-Mos pozostanie zamknięty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rejon kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w miniony piątek w wyniku tąpnięcia zginął jeden górnik, a trzech zostało rannych, pozostanie zamknięty - zdecydował w poniedziałek nadzór górniczy. Z tego powodu kopalnia zmniejszy wydobycie o jedną trzecią.

W poniedziałek w podziemnym wyrobisku przeprowadzono wizję lokalną. Jak powiedział PAP zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Grzegorz Juzek, chodnik został uszkodzony na odcinku kilkunastu metrów od frontu ściany wydobywczej. Zdeformowana została obudowa chodnika.

"Obecnie nie ma możliwości bezpiecznego wznowienia eksploatacji w tym rejonie. Wszelkie roboty pozostaną wstrzymane. Będziemy teraz zastanawiać się nad sposobami monitorowania zagrożenia w tym miejscu" - powiedział Juzek.

Jego zdaniem, ewentualny powrót do wydobycia węgla w tym rejonie wymaga wypracowania nowej koncepcji bezpiecznej eksploatacji, a co za tym idzie, także nowych projektów technicznych. Prace w tym zakresie mogą potrwać wiele miesięcy.

Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do której należy kopalnia, Katarzyna Jabłońska-Bajer, przyznała, że wstrzymanie wydobycia z tej ściany oznacza wymierne straty dla kopalni. Eksploatowany jest tam szczególnie poszukiwany na światowych rynkach i osiągający wysokie ceny węgiel koksowy.

W styczniu kopalnia Jas-Mos wydobywała ok. 7 tys. ton węgla na dobę, z czego 1,5-1,7 tys. ton pochodziło z zatrzymanej ściany, a pozostała część z trzech innych. W lutym, w związku z zamknięciem tego rejonu, kopalnia zmniejszy wydobycie o jedną trzecią, do ok. 4,7 tys. ton na dobę. Pracować będą trzy ściany - gdy na jednej z nich niebawem skończy się węgiel, na pewien czas pozostaną dwie.

Ściana, w pobliżu której doszło do tąpnięcia, pracowała od niedawna - została uruchomiona w październiku ubiegłego roku.

Do wstrząsu górotworu doszło w kopalni Jas-Mos w miniony piątek po południu. Górnicy pracowali na poziomie 600 m (mierząc od poziomu morza), jednak realna głębokość w tym miejscu to ok. 900 m. W rejonie ściany wydobywczej przebywało 36 osób.

Pracownicy poszkodowani w czasie tąpnięcia zajmowali się transportem materiałów w chodniku nadścianowym. Jeden z nich w wyniku doznanych obrażeń, mimo akcji reanimacyjnej, zmarł; miał 41 lat. Trzej inni zostali poturbowani i trafili do szpitali. Ich stan lekarze ocenili jako dobry. Pozostali pracownicy zostali wycofani w bezpieczne miejsce.

Piątkowe tąpnięcie było kolejnym z serii styczniowych wypadków w polskich kopalniach węgla kamiennego. Od początku roku zginęło w nich już sześciu pracowników. W całym ubiegłym roku - 15.

Jastrzębska Spółka Węglowa planuje w tym roku debiut giełdowy; to firma generująca największe zyski w polskim górnictwie węgla kamiennego. W tym roku w jej kopalniach zginęło w sumie trzech górników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rejon wstrząsu w kopalni Jas-Mos pozostanie zamknięty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!