Reforma komisji eksperckich nadzoru górniczego

Reforma komisji eksperckich nadzoru górniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z sześciu do czterech zmniejszyła się od środy liczba komisji eksperckich, doradzających prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Ich liczebność została ograniczona o jedną czwartą. Nie zmieni się natomiast filozofia działania komisji - podał Urząd.

Stałe komisje specjalne WUG składają się z ekspertów nauki i praktyki górniczej. Zajmują się najtrudniejszymi przypadkami, z jakimi styka się nadzór górniczy. Od ich rekomendacji zależą często decyzje w ważnych dla kopalń i eksploatacji sprawach. Komisje wypracowują zalecenia, od których może zależeć dalsza praca ściany wydobywczej czy całej kopalni.

"Oprócz wypracowywania stanowiska w sprawach doraźnych, komisje często inspirują nowe, poprawiające bezpieczeństwo rozwiązania, np. w zakresie zwalczania zagrożeń naturalnych w kopalniach" - powiedziała PAP rzeczniczka WUG, Jolanta Talarczyk.

W środę prezes Urzędu Piotr Litwa wydał nowe zarządzenia dotyczące komisji specjalnych. Ich liczbę zmniejszono do czterech. To komisja bezpieczeństwa pracy w górnictwie, komisja ds. ochrony powierzchni oraz dwie komisje ds. zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych: wydobywających węgiel kamienny oraz wydobywających rudy miedzi.

Zagadnienia atmosfery kopalnianej i zagrożeń aerologicznych, tąpań, obudowy i kierowania stropem oraz zagrożeń wodnych, które dotychczas były przedmiotem prac osobnych komisji, będą teraz rozpatrywane przez nowe struktury. W sumie w skład czterech komisji wchodzi 85 ekspertów - o jedną czwartą mniej niż dotąd.

Jak wyjaśniła Talarczyk, reforma działania komisji wynika z konieczności dostosowania ich struktury do regulacji nowego prawa geologicznego i górniczego. Chodzi także o to, aby komisje działały w sposób uporządkowany i elastyczny.

Komisje są organami doradczo-opiniodawczymi prezesa WUG. Ich posiedzenia zwoływane są w miarę potrzeb - z reguły wtedy, gdy trzeba zająć się konkretnymi przypadkami. Komisje proponują np. warunki, które trzeba spełnić aby ściany wydobywcze wznowiły działanie po wypadkach. Jedna z komisji zajmowała się również sprawą szkód górniczych w bytomskiej dzielnicy Karb, skąd jesienią zeszłego roku z walących się domów trzeba było wykwaterować kilkuset mieszkańców.

W skład komisji wchodzą m.in. naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ośrodków badawczo-rozwojowych współpracujących z górnictwem.

Oprócz komisji stałych prezes WUG powołuje także komisje doraźne - z reguły po poważnych wypadkach w kopalniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma komisji eksperckich nadzoru górniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!